środa, 6 grudnia, 2023

Wojna na Ukrainie. Rosyjscy żołnierze protestują przeciwko świętowaniu

W rosyjskim wojsku narasta ferment i oburzenie – tym razem z powodu tego, że mimo ogromnych strat ponoszonych w Ukrainie, festiwale zespołów wojskowych i biathlon ów odbywa się normalnie, jakby nic się nie wydarzyło.

Rosyjska ma powody do niezadowolenia od dłuższego czasu, o czym niejednokrotnie informowaliśmy. Spóźnione wypłaty, odmowa puszczenia do domu, mimo że umowa żołnierza już się skończyła, puszczanie na front bez odpowiedniego przygotowania, uzbrojenia i wyposażenia, co sprawia, że żołnierze muszą sobie kupować sprzęt za własne pieniądze – to tylko wierzchołek lodowej. Do tego należy ć niekompetentnych dowódców, łapówkarstwo, kradzieże i mobbing, powszechne zjawisko w rosyjskiej armii. Wszystko to przynosi efekty w postaci gigantycznych strat, jakie ponoszą na tej wojnie, tak w ludziach, jak i w sprzęcie.

Morale żołnierzy nie jest więc, delikatnie mówiąc, najlepsze, a z pewnością nie poprawi go fakt, że mimo tak wielu Rosjan, którzy zginęli na wojnie, rosyjskie ministerstwo obrony nadal organizuje festiwale, uroczyste obchody świąt, jak gdyby nigdy nic.

w raporcie z 21 sierpnia poinformowało, że oburzenie wśród żołnierzy z tego powodu narasta. I nie tylko wśród żołnierzy: problem widzą także analitycy wojskowi, także ci wspierający Kreml.

“Od początku inwazji Igor Girkin, rosyjski analityk, a wcześniej oficer i minister w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej, stał się coraz bardziej wyrazistym krytykiem sposobu prowadzenia przez Kreml wojny w Ukrainie” – czytamy w informacji wywiadowczej Brytyjczyków. – “19 sierpnia 2022 roku Girkin zamieścił pełną niechętnego podziwu krytykę postępowania prezydenta Zełenskiego w czasie wojny. Przeciwstawił to sytuacji w Rosji, gdzie “pod koniec szóstego miesiąca wojny, tak jak wcześniej gramy w biathlony czołgowe i organizujemy festiwale zespołów wojskowych. Biathlon czołgowy jest ważnym wydarzeniem wieńczącym “Biathlon czołgowy jest ważnym wydarzeniem wieńczącym Rosyjskie Międzynarodowe Igrzyska Wojskowe, które, jak co roku, odbyły się w ubiegłym tygodniu pod Moskwą. Znaczna część rosyjskich wojskowych i specjalistów ds. bezpieczeństwa prawdopodobnie uważa, że niewłaściwe jest dalsze angażowanie sił w typowe dla czasu pokoju ceremonie wojskowe, podczas gdy wojska rosyjskie nadal ponoszą ciężkie na Ukrainie”.

Według danych z 22 sierpnia na froncie straciła już 45 400 żołnierzy i wiele sprzętu, między innymi 1919 czołgów, 4230 pojazdów bojowych, 1032 systemy artyleryjskie i 234 .

#BejmyNEWSWojna na Ukrainie. Rosyjscy żołnierze protestują przeciwko świętowaniu