Więcej

  Rodzina Kadyrowa. Ile przywódca Czeczenii ma żon?

  Zgodnie z prawem, jako obywatel Federacji Rosyjskiej, może mieć tylko jedną żone na raz. Ale jako muzułmanin ma prawo nawet do czterech, o ile jest w stanie je utrzymać. To ile żon ma czeczeński przywódca?

  Tematem zajął się “Fakt” i okazało się, że wcale nie tak łatwo ustalić, jak to jest z tym życiem małżeńskim Kadyrowa, ponieważ, mimo że uwielbia media społecznościowe i chętnie się w nich pokazuje – to jednak najczęściej bez rodziny. Rodzina najwyraźniej zostaje w Czeczenii, autonomicznej republice w ramach Federacji Rosyjskiej, liczącej jakieś 1,3 mln mieszkańców.

  Jednak dziennikarzom z Organized Crime and Corruption Reporting Project (Projektu Raportowania Przestępczości Zorganizowanej — ang.) udało się ustalić, że 45-letni Kadyrow ma dwanaścioro dzieci, 43-letnią żonę, Medni Musajewą – i prawdodpodobnie także drugą żonę, Fatimę Chazujewą. Kadyrow miał ją poznać w 2006 roku, gdy miała zaledwie 14 lat i została wicemiss Czeczenii. Bliski związek pięknej Fatimy z Kadyrowem potwierdza fakt, że to na jej nazwisko zapisane są trzy mieszkania Kadyrowa. Znajdują się w Moskwie i są warte około ok. 5 mln dol. Jest ona także właścicielką pałacu w Groznym, stolicy Czeczenii.

  Wszystkie te dane nie były łatwe do ustalenia, ponieważ w Federacji Rosyjskiej, a więc i w Czeczenii, wielożeństwo jest niezgodne z prawem. Mężczyzna może mieć tylko jedną żonę na raz. Ale Czeczeni w większości wyznają islam, a tam wielożeństwo jest dozwolone. Mężczyzna może mieć do czterech żon, o ile tylko stać go na to, żeby je utrzymać.

  Która więc z żon Kadyrowa jest legalna, a która nie? Tego nie wiadomo, bo przywódca Czeczenii nie chwali się publicznie łamaniem prawa i wkłada bardzo wiele wysiłku w to, by o Fatimie Chazujewej nikt nie wiedział. Do tego stopnia, że – jak ustalił portal śledczy Projekt – stacja Channel One, która nakręciła serię reportaży o finalistkach wyborów miss w Czeczenii, usunęła akurat ten, który opowiadał o Chazujewej i jej rodzinie. Raczej nie stało się to przypadkiem, bo reportaże o pozostałych uczestniczkach nadal są dostępne. Obecnie nie ma więc w zasadzie żadnych materiałów wizualnych o potencjalnej drugiej żonie Kadyrowa.

  Kadyrow zresztą, jak zauważa Fakt, nigdy nie wypowiadał się przeciwko wielożeństwu, przeciwnie, uważał, że takie rozwiązanie zapewnia męską opiekę kobiecie w sytuacji, gdy mężczyzn jest mało. Jak podkreślał, życie w Czeczenii jest surowe i z tego względu to dobre rozwiązanie. Może nawet uratować życie kobiecie.

  Przypomnijmy, że Ramzan Kadyrow jest synem Achmata Kadyrowa, prezydenta Czeczenii w latach 2003-2004. Achmat zginął w zamachu bombowym na stadionie w Groznym, a jego miejsce zajął syn, najpierw jako wicepremier. Od początku cieszył się wsparciem Władimira Putina, który w 2011 roku zrobił go przywódcą Republiki Czeczeńskiej i to stanowisko Kadyrow zajmuje do dziś.

  Nic więc dziwnego, że odpłaca się Putinowi jak może, na przykład biorąc udział w wojnie na Ukrainie. I choć skuteczność jego oddziałów jest dyskusyjna. Nazywa się je “tiktokowymi oddziałami”, bo stale wrzucają tam filmiki z walk na Ukrainie, choć – jak na nich widać – walczą z pustym domem lub nieczynnym sygnalizatorem świetlnym. Źródłem memów są też nagrania samego Kadyrowa, który twierdzi, że też walczy na Ukrainie, po czym wrzuca film z modlitwy przed stacją Rosnieft, których na Ukrainie nie ma…

  Ale okrucieństwo oddziałów kadyrowców jest bezdyskusyjne i po to są potrzebne Rosjanom. Bo świetnie sprawdzają się na tyłach wojsk, by powstrzymać rosyjskich żołnierzy od ucieczki z pola walki.

  WiadomościRodzina Kadyrowa. Ile przywódca Czeczenii ma żon?