Morawiecki o cenach węgla: “w składach węgla nie ma woli współpracy”

Premier podczas spotkania z mieszkańcami Turowa przyznał, odpowiadając na pytania mieszkańców, że z cenami węgla jest problem. I będą rosły mimo interwencyjnych działań rządu, które okazują się nie bardzo skuteczne.

Jak informuje dziennik.pl, mieszkańcy Turowa pytali premiera, gdzie można kupić w cenie rządowej, ponieważ w składach w powiecie szczecineckim nie jest to możliwe. Z trzech czynny jest tylko jeden, a w nim ekogroszek kosztuje 2,9 tys. zł za tonę, a nie niecały tysiąc zł, jak obiecywał .

Premier przyznał, że z cenami węgla jest problem, ponieważ “w składach węgla nie ma woli współpracy”, jak powiedział. W efekcie węgiel jest droższy zakładał rząd, w dodatku tak się dzieje w całym kraju, bo, jak przyznał premier, docierają do niego takie sygnały. Dlatego rząd myśli nad innymi rozwiązaniami, które usprawnią system i umożliwią kupno węgla po niższych cenach, co obecnie nie jest możliwe.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o zakupach milionów ton węgla z zagranicy. Ich sprzedaż miała nadzorować państwowa spółka PGE , by dystrybutorzy nie zawyżali cen wiedząc, że jest popyt na węgiel. Państwo miało im zwracać później różnicę. 14 czerwca Anna , minister klimatu i środowiska, poinformowała, że rząd przyjął ustawę, która gwarantuje cenę węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na polskim rynku w wysokości 996 zł 60 gr.

Już wtedy Wirtualnej Polski ostrzegali, że nie jest przestrzegana: pierwszy węgiel sprowadzony z Kolumbii został sprzedany w cenie około 3 tys. zł za tonę dla nabywców detalicznych. Niestety, informacje WP się potwierdziły. Nie dość, że węgla dochodzą do 3 tys. zł, to jeszcze nawet przy takiej cenie jest problem z jego kupnem. I już pierwsze podmioty zaczynają mieć problemy z tego powodu.

Premier zapewnił, że robią wszystko, co możliwe i zamawiają węgiel na całym świecie, nie tylko w Kolumbii, ale też w Indonezji. Jednak z dostępnością węgla jest problem i to się raczej nie zmieni przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy. jak widać – ustawa niewiele pomogła.

#BejmyNEWSMorawiecki o cenach węgla: "w składach węgla nie ma woli współpracy"