Więcej

  Dobra wiadomość! Pierwszy statek ze zbożem wypłynął z Odessy

  Dzięki umowie o wznowieniu eksportu z Odessy wypłynął dziś pierwszy statek z ukraińskim zbożem. To “Razoni” pływający pod bandera Sierra Leone, który ma 2 sierpnia dotrzeć do Stambułu.

  Jak informuje Onet, wiadomość podała agencja AP na podstawie informacji otrzymanej od ministerstwa obrony Turcji – to właśnie Turcja pośredniczyła w porozumieniu między Ukraina i Rosją, ona także nadzoruje wykonanie umowy. Według tureckiego ministerstwa statek przewozi ponad 26 tys. ton kukurydzy i po dopłynięciu do Stambułu zostanie poddany inspekcji – a później popłynie dalej.

  Docelowo ma trafić do Libanu, bo ten kraj obecnie boryka się z jednym z największych kryzysów finansowych od 150 lat, a na to nałożył się jeszcze potężny wybuch z 2020 roku, który zniszczył dużą część miasta, w tym silos ze zbożem. Tak ocenia sytuację Bank Światowy.

  Przypomnijmy, że Rosja i Ukraina w lipcu podpisały porozumienie z Turcją i ONZ w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy. Ukraina jest jednym z największych producentów zboża na świecie i niemożność wywozu go z powodu wojny spowodowała kryzys żywnościowy na całym świecie, a także kolejny wzrost cen artykułów spożywczych, co najbardziej uderzyło w najuboższe gospodarki świata.

  WiadomościDobra wiadomość! Pierwszy statek ze zbożem wypłynął z Odessy