Wzrost gospodarczy już w drugiej połowie roku

fot. Tumisu - pixabay,com

W czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że już w trzecim i czwartym kwartale 2021 roku spodziewa się wzrostu polskiej gospodarki.

Wzrost gospodarczy opóźnia pandemia koronawirusa. Wzrost PKB w 2021 r. jest prognozowany na poziomie 4 proc., ale tak naprawdę zależy od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej. Nie wiadomo czy trzecia fala pandemii potrwa jeszcze kilak tygodni, czy kilka miesięcy. Trudno więc przewidzieć dalszą sytuację w gospodarce i poziom spodziewanego wzrostu.

Jak informuje portal Bankier.pl, Tadeusz Kościński zakłada, że inflacja utrzyma się w tym roku na stabilnym poziomie. Zdaniem ministra, presja związana z podwyższaniem wynagrodzeń będzie mniejsza, a to z kolei przyczyni się do niższej inflacji. ”Również ceny ropy będą spadały, co również będzie miało swój wpływ. Myślę, że inflacja będzie stabilna z tendencją spadkową” – powiedział Kościński cytowany przez portal.

Szef resortu finansów wspomniał również o projektach związanych z kwotą wolną od podatku i podatkami, które znajdą się w tzw. Nowym Ładzie. Zdaniem ministra priorytetem dla rządu jest obniżanie podatków, aby jak najwięcej pieniędzy pozostawić w kieszenie podatnika, co pozwoliłoby pobudzić gospodarkę.

Podziel się: