poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Minister finansów potwierdził, że kwota wolna od podatku zostanie podwyższona

Minister finansów, poinformował w  radiowej Jedynce, że kwota wolna od podatku może wzrosnąć do 15-20 tysięcy złotych. Propozycja takiego rozwiązania może znaleźć się w tzw. Nowym Ładzie – programie PiS na po pandemii.

Tadeusz ściński zaprzeczył doniesieniom medialnym, że zaproponuje kwotę wolną od podatku na poziomie 30 tys. zł. Na takie zwiększenie, zdaniem ministra finansów, będziemy mogli pozwolić sobie nie wcześniej jak rok, dwa lata po ustaniu pandemii koronawirusa. Szef resortu finansów wskazał, że najbardziej realne wydaje się zwiększenie tej kwoty do poziomu 15-20 tys. zł.

Minister wskazał, że na budżet państwa składają się podatników, które rząd ma obowiązek rozsądnie inwestować. Priorytetem dla rządzących jest utrzymanie podatków na obecnym poziomie i pozostawienie jak najwięcej pieniędzy w kieszenie obywateli, co pozwoli na rozkręcenie polskiej gospodarki po pandemii.

W czwartek ”Dziennik Gazeta Prawna” informował o pomyśle dopłaty państwa do wkładu własnego na zakup mieszkania. Zdaniem DGP, budżet miałby dopłacać do 100 tys. zł do kredytów lub oferować dofinansowanie na poziomie 160 tys. zł. Minister finansów, pytany o taką możliwość wsparcia programu mieszkaniowego, zaprzeczył, że taki pomysł zostanie wpisany do Nowego Ładu.

Jednocześnie szef resortu finansów powiedział, że nikt nie zna ostatecznego kształtu nowego programu, który jest przygotowywany przez premiera.

– To są różne projekty, mniejsze, większe, które są złożone do pana premiera. Pan premier w swoim gronie wybiera, co pasuje najlepiej – powiedział w radiowej Jedynce ński, cytowany przez TVN24.

Minister finansów przyznał, że są przygotowywane różne warianty związane z podniesieniem progów podatkowych. Do premiera należy podjęcie ostatecznej decyzji, który z rozważanych wariantów zostanie wprowadzony w życie.

– Finanse publiczne są zdrowe, ale to jest względne pojęcie. Mieliśmy spory w ostatnim roku 6,7 procent, nie najgorszy na tle innych krajów Unii Europejskiej, ale był deficyt i w tym roku też planujemy, więc trzeba uważać, żebyśmy nie nadwyrężyli finansów publicznych – powiedział Kościński.

Jak powiedział minister finansów, jego zdaniem Nowy Ład zostanie zaprezentowany pod koniec kwietnia lub na początku maja. Wcześniej planowano publikację nowego programu PiS na 20 marca, ale z uwagi na trzecią falę pandemii, termin został przełożony.

Nowy Ład to program partii na czas po pandemii koronawirusa. Na dokument składają się takie obszary działalności państwa jak: Plan na , Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta -czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

#BejmyFinanseMinister finansów potwierdził, że kwota wolna od podatku zostanie podwyższona