Więcej

  Wojna na Ukrainie. Rosjanie palili ciała swoich żołnierzy. A teraz mają grzebać ich żywcem

  Już władze Mariupola podczas oblężenia miasta alarmowały, że Rosjanie palą ciała tak swoich zmarłych, jak i ofiar, by ukryć wielkość ponoszonych strat. Teraz telewizja Kanał24 podała, że Rosjanie żywcem grzebią swoich żołnierzy.

  Jak podał Kanał24, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy, żołnierze, którzy są tak ciężko ranni, że nie ma szans na ich wyzdrowienie, są żywcem pakowani do worków i grzebani, a Rosjanie nie troszczą się, czy ci ludzie jeszcze żyją czy nie. Do takiej sytuacji miało dość w miejscowości Kizonys w obwodzie chersońskim. Do dołu wykopanego przez koparkę Rosjanie wrzucali swoich żołnierzy nie troszcząc się, czy są jeszcze żywi czy nie.

  Takich przypadków jest dużo, bo opieka medyczna Rosjan jest na tragicznym poziomie, o czym informowali ukraińscy medycy z okupowanych miejscowości zmuszeni ratować Rosjan na froncie. Media wielokrotnie prezentowały też żałośnie ubogie wyposażenie apteczek rosyjskich żołnierzy. To wszystko powoduje, że rany, które w zasadzie nie są ciężkie i w normalnych warunkach powrót do zdrowia byłby oczywisty – tu są śmiertelne.

  To nie pierwsza informacja o tym, że Rosjanie pozbywają się zwłok nie tylko ofiar, ale i swoich żołnierzy. Chcą w ten sposób ukryć wielkość ponoszonych strat, ale też uniknąć konieczności wypłat odszkodowań rodzinom poległych. Bo skoro żołnierz nie zginął, ale zniknął – to odszkodowanie się nie należy… O takich praktykach już wcześniej informowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. O mobilnych krematoriach, które Rosjanie przywieźli na front, mówi się od początku wojny, a świadkami ich działania byli mieszkańcy oblężonego Mariupola, o czym wielokrotnie informował Petro Andriuszczenko, doradca mera tego miasta, na swoim kanale na Telegramie.

  Według danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie dotąd stracili około 37 300 żołnierzy, a także 1641 czołgów, 3823 pojazdów opancerzonych, 834 systemy artyleryjskie, 217 samolotów, 188 śmigłowców i wiele innego sprzętu.

  WiadomościWojna na Ukrainie. Rosjanie palili ciała swoich żołnierzy. A teraz mają grzebać...