Więcej

  Putin odsunięty od władzy? Były szef wywiadu brytyjskiego nie ma wątpliwości

  Według Richarda Dearlove’a, byłego szefa brytyjskiego wywiadu, prezydent Władimir Putin zostanie wkrótce odsunięty od władzy pod pretekstem choroby. To pozwoli zakończyć wojnę na Ukrainie, która i tak, jak uważa, jest już dla Rosji przegrana.

  Pogłoski o złym stanie zdrowia Putina nie milkną. Pojawiały się jeszcze przed inwazją na Ukrainę, a po jej rozpoczęciu przybrały na sile. Według nich rosyjski przywódca cierpi na raka tarczycy albo żołądka, może to być też rak krwi, choroba Parkinsona i schizofrenia. Żadna z tych diagnoz nie została ostatecznie potwierdzona, zwłaszcza że Kreml pilnie strzeżenie tajemnicy stanu zdrowia Putina i nieodmiennie podaje, że cieszy się on znakomitą kondycją fizyczna i psychiczną.

  Jednak to właśnie stan zdrowia Putina będzie powodem – albo pretekstem – do usunięcia go ze stanowiska pod pozorem wdrożenia leczenia w specjalnej placówce medycznej. Jak podaje Business Insider Polska, Richard Dearlove, który był szefem brytyjskiej tajnej służby w latach 1999-2004 uważa, że stanie się tak najpóźniej do końca 2023 roku. To będzie oznaczało zakończenie władzy Putina i jednocześnie da Rosji pretekst do zakończenia wojny na Ukrainie. Zresztą zdaniem Dearlove’a, ta wojna już jest przez Rosję przegrana.

  Dearlove wyraził swoja opinię w podkaście “One Decision”, który współprowadzi. Jego zdaniem wszystko zostanie urządzone tak, by Putin trafił do zakładu w rodzaju sanatorium, co będzie eleganckim zakończeniem jego rządów, a czego pretekstem będzie jego zły stan zdrowia. Ma to nastąpić, jego zdaniem, najpóźniej do końca 2023 roku.

  Nie on pierwszy przewiduje takie zakończenie wojny. O narastającym sprzeciwie kremlowskich dostojników, którzy z powodu przegrywanej wojny tracą miliardy, wspomniał Anatolij Antonow, ambasador Rosji w USA, mówił już niejednokrotnie dziennikarz śledczy Christo Grozew z portalu Bellingcat, on także użył określenia “przewrót pałacowy”. Podobnego zdania jest generał Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu, który kilka dni temu stwierdził, że Putin jest bardzo chory, a przewrót na szczytach władzy w Rosji już trwa.

  Jeśli rzeczywiście przewrót pałacowy trwa lub wkrótce się zacznie – to kto zastąpi Putina na stanowisku? Chętnych jest z pewnością wielu, jednak według Dearlove’a planu sukcesji nie ma, choć najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji. To on, zgodnie z plotkami, miał zostać wyznaczony do kierowania państwem podczas ostatniej domniemanej choroby Putina, gdy miał dochodzić do siebie po operacji żołądka.

  WiadomościPutin odsunięty od władzy? Były szef wywiadu brytyjskiego nie ma wątpliwości