Więcej

  Małpia ospa: pierwszy przypadek stwierdzony w Polsce!

  Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas konferencji prasowej w Łodzi, że w Polsce stwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy. Pacjent jest hospitalizowany.

  Minister powiedział, że – jak podała “Rzeczpospolita” – otrzymał tę informację 10 czerwca tuż przed konferencją i to pierwszy stwierdzony przypadek – ale niekoniecznie ostatni. Obecnie badanych jest dziesięć próbek osób podejrzanych o małpią ospę.

  Ministerstwo Zdrowia nie podało ani szczegółów dotyczących pacjenta i tego, gdzie się zaraził, ani gdzie jest hospitalizowany. Podano jedynie informację, że jest w szpitalu. Jednak minister Niedzielski zapewnił, że sanepid przeprowadził dochodzenie epidemiologiczne w otoczeniu pacjenta i osoby, które były z nim w kontakcie, są objęte nadzorem epidemiologicznym. Stosowne procedury zostały opracowane dwa tygodnie temu.

  Małpia ospa jest chorobą odzwierzęcą, która pierwotnie występowała jedynie w Afryce w dwóch wersjach: środkowoafrykańskiej i zachodnioafrykańskiej, przy czym ta druga jest łagodniejsza. Jej nosicielami są głównie małpy, stąd nazwa, ale zakażają głównie wiewiórki, popielice, myszy i szczury gambijskie.

  Pierwszy przypadek zachorowania człowieka stwierdzono w 1970 roku w Kongo, a od 2003 roku stwierdza się jej przypadki także w USA. Jej objawy to gorączka, ból głowy, bóle pleców, mięśni, powiększone węzły chłonne i wysypka podobna do ospy, zresztą to choroba z tej samej rodziny.

  WiadomościMałpia ospa: pierwszy przypadek stwierdzony w Polsce!