Kiedy nastąpi koniec wojny na Ukrainie?

zniszczenia podczas wojny fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Wojna może się zakończyć nawet we wrześniu tego roku, uważa Ben Hodges, były dowódca wojsk amerykańskich w Europie. Jednak by tak się stało, muszą być spełnione pewne warunki.

Amerykański generał Ben Hodges powiedział Radiu Swoboda, że jego zdaniem do września armia ukraińska jest w stanie pokonać rosyjską i uwolnić teren całego kraju od najeźdźców. Rosjanom nie udało się osiągnąć swoich celów na Ukrainie i już im się to raczej nie uda, bo ich zasoby broni i ludzi maleją w zastraszającym tempie.

Udało im się natomiast pokazać całemu światu, że drugą armią świata, jak lubią o sobie mówić, byli ostatni raz jakieś 70 lat temu, rosyjskie ministerstwo obrony jest nieudolne i skorumpowane, a żołnierze to mordercy i dzikusi, którzy ostrzeliwują obiekty cywilne.

Jednak by Ukraina rzeczywiście zwyciężyła w tej wojnie, potrzebne jest spełnienie pewnych warunków. Przede wszystkim ważne jest to, by sojusznicy, którzy wspomagają walkę Ukrainy, nadal byli zjednoczeni i nadal jej pomagali, by Ukraina miała siły i środki do walki. Według oceny generała, pod koniec lata Rosjanom zabraknie ludzi i sprzętu i wtedy Ukraina będzie mogła przystąpić do kontrofensywy. Wypieranie rosyjskich wojsk powinno jego zdaniem potrwać do września.

Podobne terminy zakończenia wojny podawał też ukraiński wywiad – według Kyryło Budanowa, szefa ukraińskiego wywiadu, przełom w wojnie powinien nastąpić około sierpnia. Do końca roku powinna się ona już zakończyć.

Rosyjskie straty na froncie potwierdzają dane ukraińskiej armii – według nich Rosjanie stracili już 28 850 żołnierzy, 1278 czołgów, 2178 pojazdów wojskowych, 204 samoloty, 169 śmigłowców i 13 statków.

https://twitter.com/DefenceU/status/1527919611974492160

Podziel się: