Zwolnienia grupowe w PLL LOT

Polskie LOT przekazały, że z uwagi na trudną sytuację finansową, planują zwolnienia grupowe. W planach jest wypowiedzenie umowy nie więcej niż 300 pracownikom, co – zdaniem narodowego przewoźnika – nie stanowi dużej liczby.

W środę, 30 grudnia Polskie Linie Lotnicze LOT skierowały pismo do związków zawodowych informujące o trudnej sytuacji finansowej, w jakiej z powodu pandemii koronawirusa znalazł się . Z uwagi na problemy finansowe, spółka planuje od 20 stycznia do ńca lutego zwolnić ok. 300 pracowników.

Jak podkreślają władze znacznie zmniejszyła ilość wykonywanych połączeń lotniczych, a koszty stałe ponoszone przez przewoźnika przewyższają przychody. Z pisma skierowanego przez szefową działu wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych PLL LOT do związków zawodowych wynika, że zwolnienie dotknie grupę powyżej 30 pracowników zatrudnionych na etacie.

Na chwilę obecną PLL LOT zatrudnia na etacie ponad 1600 pracowników, z czego 270 to piloci, ponad 500 stanowią , a ponad 700 osób to personel naziemny. Jak informuje tvn24.pl, pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę stanowią ok. połowę wszystkich współpracowników spółki. Pozostali pracują na tzw. samozatrudnieniu, a zwolnienia grupowe ich nie dotyczą.

– LOT utrzyma większość zespołu, a ograniczenie etatów, na tle branży, jest niewielkie – informuje biuro prasowe PLL LOT.

Ograniczenie zatrudnienia – jak informuje tvn24.pl – ma związek z przyznaniem PLL LOT rządowego wsparcia. Warunkiem jego otrzymania jest przedstawienie wieloletniego planu funkcjonowania spółki i wprowadzenie oszczędności.

Pod koniec grudnia rząd przyjął uchwałę, na mocy której wesprze PLL LOT kwotą niemal 3 mld zł, z czego 1,8 mld zł stanowi , a 1,1 mld zł to podniesienie kapitału spółki. Plan pomocy dla PLL Lot zaakceptowała Komisja Europejska, w środę, 30 grudnia Ministerstwo Aktywów Państwowych informowało w mediach społecznościowych o uruchomieniu pierwszej transzy pomocy dla PLL LOT.

Właścicielem PLL LOT jest Grupa Lotnicza. Jedynym akcjonariuszem PGL jest , który reprezentowany jest przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Źródło: tvn24.pl

#BejmyNEWSZwolnienia grupowe w PLL LOT