Zmieniły się przepisy. Znów ruszą eksmisje!

Sejm uchwalając ustawę o pomocy uchodźcom z Ukrainy jednocześnie zmienił o ochronie praw lokatorów. Dotąd obowiązywał zakaz eksmisji zawarty w tzw. ustawie covidowej – ale teraz zakaz został zniesiony. Czy czeka nas fala eksmisji?

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, posłowie „przy okazji” uchwalania ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy zmienili też przepisy dotyczące eksmisji. Dzięki tak zwanej ustawie covidowej od dwóch lat nie wolno było wyrzucać z mieszkania dłużników i dzikich lokatorów ze względu na stan zagrożenia epidemicznego. Nie wolno było także licytować nieruchomości z tego samego powodu.

Teraz wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zgłosił poprawkę, przy okazji uchwalania ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy, która znosiła ten przepis. Posłowie go uchwalili, więc właściciele mieszkań, w których mieszkają dzicy lokatorzy lub dłużnicy, mogą zacząć ich usuwać. W najbliższym czasie może więc nas czekać duża fala eksmisji – zwłaszcza że okazji na pewno nie omieszkają wykorzystać czyściciele kamienic…

 

Podziel się: