Zmarła Katarzyna Łaniewska. Aktorka filmowa i teatralna miała 87 lat

Zmarła filmowa, telewizyjna i teatralna . O jej śmierci informowała w mediach społecznościowych m. in. rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. Aktorka miała 87 lat.

”Do domu Ojca odeszła wspaniała aktorka, mistrzyni polskiej mowy Katarzyna Łaniewska. W stanie wojennym krzepiła ducha i dawała nadzieję przypominając strofy wielkich poetów podczas Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w ściele św. Stanisława Kostki… Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie!” – napisał na Twitterze szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Katarzyna Łaniewska urodziła się 20 czerwca 1933 r. w Łodzi. W 1955 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Była aktorką warszawskich teatrów: Polskiego, Dramatycznego, Narodowego oraz Ateneum.

Zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych. Widzowie z pewnością zapamiętają Katarzynę Łaniewską z takich produkcji jak: ”Przedwiośnie” Filipa Bajona, “Kogel-mogel” Romana Załuskiego i “Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego.

Aktorka pojawiała się również na małym ekranie. Zagrała m. in. w serialach: ”Plebania”, “Czterdziestolatek” czy “Gruby”.

W 2006 r. za otrzymała Złoty Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a rok później – Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za “wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne , za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”. Dwa tygodnie temu aktorka została laureatką dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.

W trakcie studiów należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej ZMP. Następnie wstą do PZPR. Pod koniec lat siedemdziesiątych związała się z opozycją antykomunistyczną; w 1980 r. w Teatrze Ateneum współtworzyła struktury ”Solidarności”. W tym czasie mocno współpracowała z ks. Jerzym Popiełuszką.

W roku 2011 została bezpartyjną kandydatką do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu śródmiejsko-warszawskim, ale przegrała z kandydująca z ramienia Platformy Obywatelskiej Barbarą Borys-Damięcką.

Regularnie angażowała się w inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości; ”po 2010 roku zaangażowana w inicjatywy społeczne upamiętniające Tragedii Smoleńskiej” – przypomniał w mediach społecznościowych minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Źródło: polsatnews.pl

#BejmyNEWSZmarła Katarzyna Łaniewska. Aktorka filmowa i teatralna miała 87 lat