Więcej

  Zagrożenie lawinowe i halny. Niebezpiecznie w Tatrach

  Początek nowego tygodnia przynosi zmiany w pogodzie. Spodziewane są opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem. W Tatrach wieje silny wiatr osiągający prędkość do 135 kilometrów na godzinę. Rośnie zagrożenie lawinowe.

  W wysokich partiach gór spodziewane są zawieje i zamiecie śnieżne. Szlaki są śliskie i niebezpieczne. Nisko zawieszone chmury mocno ograniczają widoczność.

  Dodatkowo wieje silny wiatr halny osiągający w porywach nawet 135 kilometrów na godzinę. Jak zapowiedział kierownik zakopiańskiej stacji meteorologicznej IMGW Paweł Parzuchowski, wiatr będzie przybierał na sile i może osiągnąć prędkość do 150 km na godzinę.

  W związku z silnymi podmuchami wiatru zakopiańscy strażacy od rana byli wzywani już ponad dziesięć razy. Na osiedlu Szeligówka w Kościelisku wiatr zerwał część pokrycia dachowego.

  Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że na skutek silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie, a nawet całe drzewa. Wyjście w góry może być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

  Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że na stromych szlakach na wysokości powyżej 1600 m n.p.m. możliwe jest wzniecenie lawiny przez człowieka. Możliwe są również samorzutnie schodzące małe lawiny.

  Źródło: polsatnews.pl

  WiadomościZagrożenie lawinowe i halny. Niebezpiecznie w Tatrach