Zagrożenie lawinowe i halny. Niebezpiecznie w Tatrach

Początek nowego tygodnia przynosi zmiany w pogodzie. Spodziewane są , miejscami deszczu ze śniegiem. W Tatrach wieje silny osiągający prędkość do 135 kilometrów na godzinę. Rośnie .

W wysokich partiach gór spodziewane są zawieje i . Szlaki są śliskie i niebezpieczne. Nisko zawieszone chmury mocno ograniczają widoczność.

Dodatkowo wieje halny osiągający w porywach nawet 135 kilometrów na godzinę. Jak zapowiedział kierownik zakopiańskiej stacji meteorologicznej Paweł Parzuchowski, wiatr będzie przybierał na sile i może osiągnąć prędkość do 150 km na godzinę.

W związku z silnymi podmuchami wiatru zakopiańscy od rana byli wzywani już ponad dziesięć razy. Na osiedlu Szeligówka w ścielisku wiatr zerwał część pokrycia dachowego.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że na skutek silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie, a nawet całe drzewa. Wyjście w może być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że na stromych szlakach na wysokości powyżej 1600 m n.p.m. możliwe jest wzniecenie lawiny przez człowieka. Możliwe są również samorzutnie schodzące małe lawiny.

Źródło: polsatnews.pl

#BejmyNEWSZagrożenie lawinowe i halny. Niebezpiecznie w Tatrach