Wyłudzenie unijnych dotacji. Zatrzymano trzech mężczyzn

Okręgowa w Zamościu postawiła trzem mężczyznom związane z wprowadzaniem do obrotu sfałszowanych faktur. są podejrzani o unijnej dotacji na kwotę ponad 8 mln zł. Dwaj podejrzani zostali objęci dozorem policyjnym, jeden z mężczyzn trafił do aresztu.

Trzej z Lublina usłyszeli zarzuty związane z wystawianiem ”pustych” faktur, które pozwoliły na wyłudzenie unijnej dotacji na kwotę niemal 8, mln zł przez jednego z zamojskich przedsiębiorców. Poprzez obrót ”pustymi” lub częściowo ”pustymi” fakturami, mężczyzna zawyżał dochody, przez co mógł ubiegać się o wyższe dotacje ze środków Unii Europejskiej.

W sprawie wyłudzenia policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 29, 43 i 46 lat. Podczas przeszukań na terenie powiatu zamojskiego znaleziono i zabezpieczono nośniki danych, dokumentację związaną z prowadzoną działalnością, faktury oraz gotówkę w wysokości prawie 40 tys. zł.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie usłyszeli zarzuty związane z wprowadzaniem do obrotu sfałszowanych faktur. Wobec 29-latka i 43-latka zastosował dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe w wysokości po 30 tys. zł.

46-latek, który był organizatorem całego procederu wystawiania fałszywych faktur, został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.

– Dodatkowo na poczet przyszłej kary dokonano zabezpieczenia majątkowego na kwotę prawie 10 milionów złotych – poinformował komisarz Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Za popełnione przestępstwo podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawę ”pustych” faktur i wyłudzenia funduszu wszczęła Prokuratura Okręgowa w Zamościu na podstawie zgromadzonych materiałów operacyjnych przez funkcjonariuszy z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. W zaangażowani są również funkcjonariusze z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Źródło: tvn24.pl

#BejmyNEWSWyłudzenie unijnych dotacji. Zatrzymano trzech mężczyzn