Wojna na Ukrainie. Zapadł pierwszy wyrok za zabicie cywila

zniszczony rosyjski pojazd opancerzony fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

21-letni sierżant rosyjskiej jednostki pancernej Wadim Szyszymarin został skazany na dożywocie za zabicie ukraińskiego cywila. Mężczyzna przyznał się do winy. Wyrok zapadł 23 maja przed sądem w Kijowie.

Jak podaje Onet, według ustaleń prokuratury do zabójstwa doszło we wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim, na północy Ukrainy. 62-letni mężczyzna prowadził rower poboczem drogi, gdy przejeżdżał tamtędy oddział Szyszymarina. Jeden z dowódców wydał rozkaz Szyszymarinowi, by zastrzelił 62-latka. Chodziło o to, by Ukraińcy nie dowiedzieli się o niego o tym, że Rosjanie są w okolicy. Szyszymarin strzelił kilkakrotnie w głowę mężczyzny, który zginął na miejscu.

Sąd uznał, że było to umyślne zabójstwo, a argument o tym, że żołnierz tylko wypełnił rozkaz, nie am tu zastosowania, ponieważ rozkazu nie wydał bezpośredni przełożony żołnierza i ponieważ sam rozkaz był niezgodny z prawem. Sąd stwierdził też, że skrucha Szyszymarina, którą wyraził po przyznaniu się do zabójstwa, nie była szczera.

To była pierwsza rosyjska zbrodnia wojenna osądzona przez sąd. Wkrótce przed sądem w Kijowie ruszą dwa kolejne procesy. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy do 16 kwietnia odnotowano 11 674 rosyjskie zbrodnie wojenne.

Podziel się: