Więcej

  Wojna na Ukrainie. Zaczęła się kontrofensywa na południu?

  Waszyngtoński Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował, że armia ukraińska rozpoczęła kontrofensywę na południu kraju, w obwodzie chersońskim, którym obecnie jest okupowany przez Rosjan.

  “Siły ukraińskie prawdopodobnie przygotowują się do rozpoczęcia kontrofensywy lub rozpoczęły kontrofensywę w obwodzie chersońskim 23 lipca, ale informowanie z otwartego źródła na temat postępów i tempa kontrofensywy będzie prawdopodobnie ograniczone i pozostanie w tyle za wydarzeniami” – poinformował ISW 23 lipca.

  Według Onetu oznacza to, że informacje o zdobyczach terytorialnych Ukraińców będą podawane z opóźnieniem, by nie ułatwiać sytuacji wrogowi, jeśli chodzi o reakcję na ukraińskie ataki. Do mieszkańców obwodu chersońskiego zwrócił się też Serhij Chłań, deputowany tamtejszej rady obwodowej, apelując, by nie informowali w mediach społecznościowych, gdzie są oddziały ukraińskie, dopóki oficjalnie o tym nie poinformują władze. Onet podał też, że władze okupacyjne obwodów chersońskiego i zaporoskiego ograniczyły dostęp do Google i YouTube, żeby mieszkańcy nie mogli wyszukiwać ukraińskich stron.

  Na razie więc wiadomo tylko tyle, że ukraińska kontrofensywa pozwoliła wyzwolić kilka miejscowości, a armia zbliża się już do Chersonia, jednak władze nie podały szczegółów. Nawet codzienny raport sztabu generalnego ukraińskiej armii podaje jedynie ogólnikowo, że “w kierunku południowego Bohu wróg koncentruje swoje główne wysiłki na utrzymaniu zajętych pozycji”. W raporcie czytamy też, że ukraińskie jednostki artyleryjskie prowadzą ataki w wyznaczonych kierunkach na twierdze wroga, punkty koncentracji i magazyny.

  https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/pfbid0284CFnaDikUKGwBkutzJz6DC6hAsodrLDdwiJ2XNw7M7FDyc6vUWn1PAz3QKaUmiQl

  WiadomościWojna na Ukrainie. Zaczęła się kontrofensywa na południu?