Wojna na Ukrainie. Turecki producent dronów wykonał nieoczekiwany gest

Turecki producent ów , , zapowiedział, że nie przyjmie pieniędzy za drony TB2 – ale wyśle trzy maszyny za darmo. “Prosimy, aby zebrane fundusze zostały przeznaczone na rzecz Ukraińców zmagających się z trudami wojny” – napisała firma w oświadczeniu.

Obywatele Ukrainy zorganizowali zbiórkę na kupno dronów TB2 dla armii ukraińskiej, jak podaje Onet – i w trzy dni zebrali prawie 600 mln hrywien (czyli prawie 100 mln zł). wpłacali biznesmeni, firmy, ale także zwykli ludzie. Ale gdy firma Baykar została poinformowana, że pieniądze na kupno dronów pochodzą z akcji crowdfundingowej, odmówił przyjęcia tych pieniędzy.

“Baykar nie przyjmie jednak tych pieniędzy i za darmo wyśle trzy maszyny na front ukraiński” – cytuje Onet komunikat tureckiego producenta. – “Prosimy, aby zebrane fundusze zostały przeznaczone na rzecz Ukraińców zmagających się z trudami wojny. Jesteśmy poruszeni ich solidarnością i zaradnością w obliczu trudności niezwykle trudnych do przezwyciężenia. Modlimy się za sprawiedliwy kres wojny i trwały pokój”.

To nie pierwsza taka akcja firmy. Na początku czerwca przekazała dron Bayraktar TB2 za darmo Litwie, by ta przekazała go Ukrainie. Poinformował o tym Arvydas Anušauskas, litewski . Litwini chcieli zapłacić za dron także pieniędzmi ze zbiórki publicznej – udało się im zebrać ponad mln euro w ciągu niespełna czterech dni.

Kiedy Baykar zadecydował o przekazaniu drona za darmo, Litwini zadecydowali, że za te 5 mln euro kupią amunicję i inny sprzęt, który przyda się na wojnie Ukraińcom. I serdecznie podziękowali Turkom.

#BejmyNEWSWojna na Ukrainie. Turecki producent dronów wykonał nieoczekiwany gest