Więcej

    Wojna na Ukrainie. Szojgu: Rosja celowo spowalnia tempo “operacji specjalnej”

    Minister obrony Rosji Sergiej Szojgu poinformował, że Rosja spowalnia tempo “operacji specjalnej”, by umożliwić ewakuację cywilów z terenów działań wojennych.

    Rosjanie dwoją się i troją, by wyjaśnić, dlaczego trzydniowa “operacja specjalna” na Ukrainie trwa już trzeci miesiąc i stała się regularną wojną, w której to nie Rosjanie odnoszą sukcesy. Po Margaricie Simonian, propagandystce Putina, która stwierdziła, że Rosja mogłaby rozprawić się z Ukrainą w kilka godzin, ale nie chce, bo szkoda jej cywilów – teraz po argument ochrony cywilów sięgnął minister Szojgu.

    Zdaniem ministra obrony, którego cytuje agencja rządowa agencja RIA Novosti, Rosja spowalnia tempo “operacji specjalnej”, by umożliwić ewakuację cywilów ze strefy działań wojennych. Chodzi o uniknięcie ofiar wśród ludności cywilnej, jak wyjaśnił minister podczas posiedzenia Rady Ministrów Obrony Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

    https://twitter.com/rianru/status/1529043654437965826

    Według Szojgu Rosja już wielokrotnie doprowadzała do zawieszenia broni i otwarcia korytarzy humanitarnych, by umożliwić ewakuację cywilów – nie wspomniał jednak o zatrzymaniu ekipy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Mariupolu, długich negocjacjach, by umożliwić cywilom wyjazd z oblężonego miasta, ostrzeliwaniu przez Rosjan konwojów humanitarnych i ich wstrzymywaniu, masakrze na dworcu w Kramatorsku oraz masakrze w Buczy dokonanej na cywilach.

    Szojgu oznajmił też, że Rosjanie nie ostrzeliwują budynków, w których są cywile, a ponieważ dysponują bronią nowoczesną i precyzyjną, to ich celem są wyłącznie obiekty wojskowe. Wspomniał też o sieci amerykańskich laboratoriów z bronią biologiczną oraz ukraińskiej broni jądrowej – przypomnijmy, że Ukraina pozbyła się w 1996 roku własnej broni atomowej, a posiadała wówczas 176 międzykontynentalnych balistycznych rakiet i około trzech tysięcy taktycznych pocisków jądrowych. Zrobiła to w zamian za rosyjskie gwarancje terytorialnej integralności, a Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Federacja Rosyjska 5 grudnia 1994 roku w Budapeszcie podpisały zobowiązanie do poszanowania niepodległości, integralności terytorialnej i niezmienności granic Ukrainy. W połowie 1996 roku cała broń jądrowa została usunięta z ukraińskiego terytorium, co potwierdzili międzynarodowi obserwatorzy.

    Szojgu zapowiedział również, że operacja specjalna na Ukrainie będzie kontynuowana aż do pełnego wykonania wszystkich zadań, bez względu na pomoc Zachodu dla kijowskiego reżimu i bez względu na liczbę sankcji nakładanych na Rosję.

    WiadomościWojna na Ukrainie. Szojgu: Rosja celowo spowalnia tempo "operacji specjalnej"