Więcej

  Wojna na Ukrainie. Rosjanin wykastrował ukraińskiego jeńca?

  Rosyjski żołnierz, który kastruje ukraińskiego jeńca – takie nagranie zostało opublikowane na Telegramie. Zdaniem specjalistów jest prawdziwe. Ukraińcy zapowiadają, że zidentyfikują sprawcę.

  Jak informuje portal natemat.pl, nagranie zostało opublikowane najpierw na Telegramie, na jednym z prorosyjskich kont. Później pojawiło się na Twitterze. Jest przerażające: widać na nim prawdopodobnie rosyjskiego żołnierza, który brutalnie kastruje ukraińskiego jeńca.

  Nie wiadomo, czy nagranie jest autentyczne, bo w ogóle niewiele o nim wiadomo. Jednak strona ukraińska jest przekonana o tym, że przedstawia prawdziwe wydarzenie, tę opinię podziela też wielu specjalistów od zapisów tego rodzaju, między innymi Aric Toler, ekspert grupy dziennikarzy śledczych Bellingcat. W swoim komentarzach wskazał na charakterystyczne elementy stroju rosyjskiego żołnierza, które powinny ułatwić jego identyfikację. Wynika z nich, że może służyć w oddziałach czeczeńskich albo w Rosgwardii, której są częścią.

  Podobnie ubrani byli żołnierze widoczni na nagraniach rządowej agencji RIA Novosti, które przedstawiały tereny kontrolowane przez batalion Ahmat i siły Ługańskiej Republiki Ludowej. Jednak ekspert przestrzega przed wyciąganiem przedwczesnych wniosków – jego zdaniem sprawa wymaga starannych badań.

  Nagranie skomentował Mychajło Podolak, doradca ukraińskiego prezydenta . “Rosyjscy propagandyści z zachwytem pokazali, jak grupa nieludzi okaleczyła ukraińskiego jeńca. To wszystko, co powinien zrozumieć świat: Rosja – to kraj ludożerców, którzy rozkoszują się torturami i zabójstwami. Ale mgła wojny nie pomoże katom uniknąć kary. Wszystkim zidentyfikujemy. Każdego schwytamy” – napisał na Twitterze.

   

  Ukraińcy deklarują, że będą szukać sprawcy i zamierzają go zidentyfikować. Rosjanie twierdzą, że to mistyfikacja spreparowana przez Ukraińców po to, by oczerniać rosyjską armię.

  WiadomościWojna na Ukrainie. Rosjanin wykastrował ukraińskiego jeńca?