Więcej

  Wojna na Ukrainie. Rosjanie proszą o wodę w butelkach. Boją się pić miejscową

  Rosyjscy żołnierze na Ukrainie nie chcą pić tamtejszej wody. Strach przed otruciem osiągnął już taki poziom, że rosyjska armia wodę do picia w butelkach ściąga z Rosji, a na Telegramie są organizowane specjalne zbiórki.

  Sporo żołnierzy rosyjskich ginie na Ukrainie nie tylko podczas walk, ale i z powodu zatruć. Wywiad Ukrainy opublikował kilka nagrań, w których rosyjscy żołnierze skarżą się, że dostali paszteciki czy ciastka z trucizną. Pierwsze z większych otruć miało miejsce w marcu. “Raz jedna babcia nakarmiła nas pasztecikami i ośmiu chłopaków pojechało do domu w cynkowych trumnach” – opowiadał rosyjski żołnierz swojej dziewczynie w przechwyconej rozmowie.

  W kwietniu z kolei dwóch żołnierzy zmarło, a 28 trafiło na intensywną terapię po zjedzeniu pasztecików w rejonie iziumski. Wywiad ukraiński odnotował też wówczas, że prawie 500 żołnierzy trafiło do szpitali wskutek ciężkiego zatrucia alkoholem niewiadomego pochodzenia.

  Przypadki zatruć zdarzają się często także ze względu na pogodę, która sprawia, że żywność psuje się szybciej – w lipcu odnotowano masowe przypadki zatruć jadem kiełbasianym z przeterminowanych konserw. Nic więc dziwnego, że paranoja na temat zatruć sięgnęła zenitu i Rosjanie nie chcą pić już nawet ukraińskiej wody. Jak informuje Wirtualna Polska, odmawiają pobierania nawet z tych ujęć wodociągowych, z których korzystają Ukraińcy, bo uważają, że wodę bardzo łatwo zatruć.

  Sytuacji nie poprawiają doniesienia o jakości wody na okupowanym Donbasie: portal Nexta opublikował dziś nagranie pokazujące, że z kranów w Doniecku leci intensywnie niebieska woda, co może wskazywać na zbyt dużą zawartość miedzi.

  Nic więc dziwnego, że na Telegramie pojawiły się informacje o zbiórkach pieniędzy na wodę dla rosyjskich żołnierzy i samej wody, by można ją było wysłać na front. Zdaniem organizatorów picie tylko takiej wody jest bezpieczne dla rosyjskich wojsk.

  WiadomościWojna na Ukrainie. Rosjanie proszą o wodę w butelkach. Boją się pić...