Więcej

  Wojna na Ukrainie: Rosjanie mają kolejny wyznaczony termin. Prezydent Zełenski odwiedził walczących żołnierzy

  Według rosyjskich rozkazów przechwyconych przez ukraiński wywiad, Rosjanie mają 5 dni na zdobycie Siewierodoniecka i przejęcie trasy między Lisiczańskiem a Bachmutem. Żołnierzy walczących na tym odcinku odwiedził prezydent Wołodymyr Zełenski.

  Siewierodonieck ma być rosyjski do 10 czerwca, tak samo jak trasa Lisiczańsk — Bachmut – tak wynika z rosyjskich rozkazów. Rosjanie już szturmują okolice Biłohorówki i Mikołajówki, gdzie ponieśli znaczne straty w sile roboczej i sprzęcie, przeprowadzili także naloty na Łysychańsk, jak podaje “Ukraińska Prawda”.

  – Rosjanie szturmują Siewierodonieck, w hromadzie Hirske jest wiele zniszczeń – raportuje Serhij Hajdaj, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, którego cytuje “Ukraińska Prawda”. I dodaje, że w Hirske zniszczonych jest 16 domów, kolejnych 6 we Wrubiwce. Zolote, Orihove, Hirske i Vrubivka zostały ostrzelane z moździerzy, artylerii lufowej i rakietowej. Ile w Siewierodoniecku – nie sposób powiedzieć, bo toczą się tam walki uliczne, a miasto jest w połowie opanowane przez Rosjan, a w połowie prze Ukraińców, którzy odbili sporą część z rąk rosyjskich.

  – Siły Zbrojne Ukrainy utrzymują się na swoich pozycjach – zapewnia Hajdaj.
  Nocą żołnierzy odwiedził prezydent Wołodymyr Zełenski, który również jest przekonany o pełnej gotowości swoich wojsk. Prezydent 5 czerwca odwiedził linię frontu ukraińskiego wojska w obwodzie zaporoskim, po czym udał się do obwodów donieckiego i ługańskiego.

  https://www.facebook.com/zelenskiy.official/videos/5368099919919554

  – W ciągu ostatnich 24 godzin odparto łącznie 7 ataków wroga, przy czym 4 czołgi, 3 systemy artyleryjskie, 8 opancerzonych wozów bojowych i 3 pojazdy zniszczono – raportuje Hajdaj. – Jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły śmigłowiec szturmowy Ka-52 i bezzałogowy pojazd powietrzny.

  Jednak zdaniem Hajdaja natężenie walk w tym rejonie będzie rosło i najbliższe pięć dni będzie naprawdę ciężkie. Jego zdaniem Rosjanie przede wszystkim zwiększą, i to kilkakrotnie, częstotliwość ostrzałów artyleryjskich, bo jedyna technika walki, jaką znają, to zrównanie wszystkiego z ziemią.

  Zdobycie Siewierodoniecka pozwoli Rosjanom na ogłoszenie zdobycia całego obwodu ługańskiego. Zdobycie drogi z Łysyczańska w obwodzie ługańskim do Bachmutu w obwodzie donieckim oznacza z kolei przejęcie ważnego szlaku transportowego ze wschodu do centralnej części Ukrainy.

  WiadomościWojna na Ukrainie: Rosjanie mają kolejny wyznaczony termin. Prezydent Zełenski odwiedził walczących...