Roskomnadzor wystąpił z żądaniem do rosyjskiej Wikipedii, by wprowadziła zmiany do artykułu o rosyjskim prezydencie Władimirze Putinie – podaje Ukraińska Prawda. Zwłaszcza informacje o ataku na Ukrainę. Informację potwierdziła też sama Wikipedia.
Roskomnadzor to organ odpowiadający za monitorowanie, kontrolowanie i cenzurowanie rosyjskich środków masowego przekazu. To jego decyzje zamknęły wszystkie te media, które nie zgodziły się publikować informacji nieprawdziwych, ale zgodnych z nakazami rosyjskiej propagandy. Teraz Roskomnadzor ma zastrzeżenia do rosyjskiej Wikipedii.
Jak informuje Ukraińska Prawda, Roskomnadzor ma zastrzeżenia co do treści artykułu “Putin Wołodimir Wołodimirowicz”. Nie podobają mu się sekcje “Stosunki z Ukrainą (2012-obecnie)” i “Po inwazji na Ukrainę (2022)”. Jak oświadczył, materiały informacyjne o rosyjskim ataku na Ukrainę zawierają “nierzetelne informacje o celach i formie specjalnej operacji wojskowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w celu ochrony Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej”.
Росія вимагає від Вікіпедії виправити статтю про Путіна https://t.co/5vVcu3skZU pic.twitter.com/bujTYGbCGQ
— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) April 13, 2022
Roskomnadzor żąda zmian w artykule i od 1 marca już trzykrotnie wysłał do Wikipedii żądania usunięcia treści zakazanych w Rosji. W żądaniach sygnowanych przez Prokuraturę Generalną czytamy, że informacje są nierzetelne i promują wyłącznie antyrosyjski punkt widzenia. Roskomnadzor grozi nałożeniem na Wikipedię kary nawet do 4 mln rubli.
W Rosji zakazane są także artykuły “Bitwa o Kijów (2022)”, “Zbrodnie wojenne w okresie rosyjskiej inwazji na Ukrainę”, “Bombardowanie szpitala w Mariupolu”, “Zniszczenie teatru w Mariupolu (2022)” i “Masakra w Buczy”.
Szczegóły artykułów, które nie podobają się rosyjskim propagandzistom, można znaleźć w samej Wikipedii w rozdziale “Strony Wikipedii zakazane w Rosji”.
Вчера Роскомнадзор прислал ещё два уведомления, оба по статье «Путин, Владимир Владимирович». Им не нравятся разделы «Отношения с Украиной (2012 — настоящее время)» и «После вторжения на Украину (2022)».
Подробности, как обычно, на странице https://t.co/xrIfym4dPV— Русская Википедия (@ru_wikipedia) April 13, 2022