Wojna na Ukrainie. Rosja żąda od Wikipedii zmiany w artykule o Putinie

Roskomnadzor wystąpił z żądaniem do rosyjskiej Wikipedii, by wprowadziła zmiany do artykułu o rosyjskim prezydencie Władimirze Putinie – podaje Ukraińska Prawda. Zwłaszcza informacje o ataku na Ukrainę. Informację potwierdziła też sama .

Roskomnadzor to organ odpowiadający za monitorowanie, kontrolowanie i cenzurowanie rosyjskich środków masowego przekazu. To jego decyzje zamknęły wszystkie te , które nie zgodziły się publikować informacji nieprawdziwych, ale zgodnych z nakazami rosyjskiej propagandy. Teraz Roskomnadzor ma zastrzeżenia do rosyjskiej Wikipedii.

Jak informuje Ukraińska Prawda, Roskomnadzor ma zastrzeżenia co do treści artykułu “ Wołodimir Wołodimirowicz”. Nie podobają mu się sekcje “Stosunki z Ukrainą (2012-obecnie)” i “Po inwazji na Ukrainę (2022)”. Jak oświadczył, materiały informacyjne o rosyjskim ataku na Ukrainę zawierają “nierzetelne informacje o celach i formie specjalnej operacji wojskowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w celu ochrony Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej”.

Roskomnadzor żąda zmian w artykule i od 1 marca już trzykrotnie wysłał do Wikipedii żą usunięcia treści zakazanych w Rosji. W żądaniach sygnowanych przez Prokuraturę Generalną czytamy, że informacje są nierzetelne i promują wyłącznie antyrosyjski punkt widzenia. Roskomnadzor grozi nałożeniem na Wikipedię kary do 4 mln rubli.

W Rosji zakazane są także artykuły “Bitwa o (2022)”, “Zbrodnie wojenne w okresie rosyjskiej inwazji na Ukrainę”, “ szpitala w Mariupolu”, “Zniszczenie teatru w Mariupolu (2022)” i “Masakra w Buczy”.

Szczegóły artykułów, które nie podobają się rosyjskim propagandzistom, można znaleźć w samej Wikipedii w rozdziale “Strony Wikipedii zakazane w Rosji”.

#BejmyNEWSWojna na Ukrainie. Rosja żąda od Wikipedii zmiany w artykule o Putinie