Wojna na Ukrainie: Putin nikogo nie uprzedził?

fot. pixabay

Według dziennikarza śledczego Christo Grozewa z serwisu Bellingcat otoczenie Putina wiedziało o planowanej agresji – ale tylko na Donbas. Gdy Putin postanowił ruszyć na całą Ukrainę, wszyscy mieli być w szoku.

Najbliższe otoczenie Putina wiedziało o planowanej agresji, jednak według ustaleń Grozewa, jak podaje 24tv.ua, wszyscy byli przekonani, że wojska rosyjskie ruszą tylko na Donbas, gdzie powstały dwie samozwańcze separatystyczne republiki – i przyłączą je do Rosji. O zamiarze zdobycia całej Ukrainy miał nie wiedzieć nawet Siergiej Ławrow, odwieczny minister spraw zagranicznych Rosji. On także był przekonany, że wojna to tylko straszak na kraje UE i NATO, a tak naprawdę chodzi o włączenie obu tak zwanych republik do Rosji. O wojnie nikt nie powiadomił też Dmitrija Pieskowa, rzecznika Kremla.

Według Grozewa, który swoje informacje, jak twierdzi, otrzymał od źródła blisko związanego z córką ministra spraw zagranicznych, zaskoczenie kremlowskich polityków widać w ich wypowiedziach na początku wojny, kiedy są one całkiem nieprzekonujące, a oni sami gubią się w szczegółach – bo ich po prostu nie znają. Grozew jest też zdania, że na ich twarzach coraz częściej widać strach, bo choć są wytrawnymi politykami, zaprawionymi w kłamstwach – to jednak czegoś takiego się nie spodziewali.

Ale też ponieważ zostali zaskoczeni takimi działaniami Putina – nie mają też gotowych planów na przeciwstawienie się mu, więc na przewrót pałacowy raczej trudno liczyć, choć Grozew jest zdania, że oligarchowie coraz intensywniej zastanawiają się, co mogą zrobić, żeby zakończyć tę wojnę, która niszczy ich interesy. Pojawiają się nawet stwierdzenia, że dla Putina byłoby lepiej, gdyby umarł, bo niszczy Ukrainę, niszczy Rosję i już zniszczył elity.

Straty poniesione przez Rosję są gigantyczne: straciła już prawie 25 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 300 oficerów, ogromną ilość sprzętu z krążownikiem „Moskwa” na czele – a zwycięstwo, nawet nad Donbasem, jest jeszcze bardziej odległe niż na początku wojny.

Podziel się: