Więcej

  Wojna na Ukrainie. Nadal trwają walki o Siewierodonieck

  Rosjanie niszczą w mieście dzielnicę za dzielnicą i wypierają Ukraińców z Siewierodoniecka dzięki przewadze artyleryjskiego ognia.  Ukraińcom jednak udało się zniszczyć 3 z 4 tam działających systemów rakiet “Grad”, a czwarty uszkodzić. 

  Rosjanom nadal nie udało się zdobyć Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, jednak dzięki zmasowanemu ostrzałowi artyleryjskiemu zdobywają przewagę nad armią ukraińską. W Lisiczańsku właśnie podczas ostrzału zginęły trzy osoby, w tym sześcioletni chłopiec, jak poinformował Serhij Hajdaj na Telegramie. O Siewierodoniecku napisał, że Rosjanie niszczą dzielnicę za dzielnicą dzięki dzięki znacznej przewadze w artylerii.

  Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie nadal chcą nie tylko zdobyć Siewierodonieck i Lisiczańsk, lecz także zablokować trasy dostaw sprzętu w Bachmucie. Przemieścili na ten odcinek frontu, w okolice miejscowości Kreminna i Starobilsk, ponad 80 jednostek, głównie ciężkich pojazdów opancerzonych i systemów artyleryjskich.

  https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/pfbid02KegqbuLSK8SBcCTLy8sMgJjAtov22Jbe2Zn96Fo9ZKtsjGxbvQsCTGkdcRCDMJbCl

  W samym Siewierodoniecku oddziały rosyjskie dzięki wsparciu artylerii wyparły Ukraińców z centrum miasta, jednak walki wciąż trwają. Ukraińcy odnieśli tu duży sukces.
  “Podczas rozpoznania tyłów wroga w kierunku Siewierodoniecka nasi operatorzy natknęli się na kilka instalacji MLRS BM-21 “Grad” – poinformował Sztab Generalny ZSU. – “Wróg z nich ostrzeliwał Siewierodonieck, inne osiedla i pozycje Sił Obronnych Ukrainy. Po ustaleniu dokładnych współrzędnych wrogich pojazdów za pomocą kompleksu bezzałogowego nasi żołnierze przekazali te dane artylerzystom Gwardii Narodowej Ukrainy – żołnierzom kalkulacji haubic M777. Celnym ogniem nasi koledzy zniszczyli 3 z 4 wrogich instalacji MLRS, kolejna instalacja została uszkodzona w wyniku ostrzału. Kanonierzy zostali skorygowani przez operatorów Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych”.

   

  Rosjanie kontynuują także ostrzał pozycji ukraińskich wojsk w okolicach Łymania, na terenach osiedli Majaki, 10 km na północ od Słowińska, oraz Sierebrianki, 5 km na północny wschód od Siwerska, a także w okolicach Awdiiwki i Nowopaliwska. Rosyjskie siły powietrzne zaatakowały pozycje ukraińskie w rejonie Krasnohoriwki, a morskie blokują żeglugę cywilną w północno-zachodniej części Morza Czarnego. Sześć okrętów uzbrojonych w morskie pociski manewrujące typu „Kaliber” jest gotowych do użycia broni.

  WiadomościWojna na Ukrainie. Nadal trwają walki o Siewierodonieck