Wojna na Ukrainie. Lawina dymisji w rosyjskiej armii

zniszczony rosyjski sprzęt fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy3

Według informacji brytyjskiego ministerstwa obrony dwaj rosyjscy oficerowie wysokiej rangi zostali zwolnieni za brak sukcesów w walkach na Ukrainie, a dokładniej za brak sukcesów pod Charkowem i straty, jakie poniosła rosyjska flota.

W codziennej informacji wywiadowczej Brytyjczycy podali, że w ciągu kilkunastu ostatnich dni stanowiska stracili generał porucznik Siergiej Kisiel, który dowodził elitarną 1. Gwardyjską Armią Pancerną i który miał zdobyć Charków, co mu się nie udało, a także wiceadmirał Igor Osipow, który dowodził rosyjską Flotą Czarnomorską, który prawdopodobnie został zawieszony po zatopieniu krążownika Moskwa w kwietniu. Według brytyjskiego wywiadu generał Walerij Gierasimow, szef rosyjskiego sztabu generalnego, o którego zwolnieniu także się mówiło, prawdopodobnie pozostaje na stanowisku, nie ma jednak pewności, czy nie jest to tylko synekura.

„W rosyjskim systemie wojskowym i bezpieczeństwa prawdopodobnie przeważa metoda tuszowania i zrzucania odpowiedzialności na innych” – informuje wywiad brytyjski. – „Wielu urzędników zaangażowanych w inwazję na Ukrainę będzie prawdopodobnie w coraz większym stopniu rozpraszanych przez wysiłki mające na celu uniknięcie osobistej winy za niepowodzenia operacyjne Rosji. To może jeszcze bardziej obciążyć rosyjski scentralizowany model dowodzenia i kontroli, ponieważ oficerowie coraz częściej starają się pozostawiać kluczowe decyzje swoim przełożonym. W takich warunkach Rosji trudno będzie odzyskać inicjatywę”.

O szukaniu kozłów ofiarnych z powodu porażek na Ukrainie informował już 17 maja ukraiński wywiad wojskowy. „I tak, za „bohaterską stratę” dumy rosyjskiej floty krążownika „Moskwa” został zawieszona i aresztowany dowódca floty czarnomorskiej wiceadmirał Igor Osipow. Wszczęto również dochodzenia dotyczące jego pierwszego wiceadmirała Siergieja Pinczuka” – czytamy w informacji wywiadowczej. – „Za bezprecedensowe straty personelu, broni i sprzętu wojskowego usunięto ze stanowiska Władysława Jerszowa dowodzącego szóstą armią Federacji Rosyjskiej. Z tych samych powodów zawieszono dowódcę pierwszej armii pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego, generała porucznika Siergieja Kisela. „Wbrew rozkazom najwyższego dowództwa” generał wysyłał skazanych do przeprowadzania akcji karnych na terytorium Ukrainy. Ze względu na niezadowalające wykonywanie zadań ostał usunięty ze stanowiska generał dywizji Arkadij Marzojew, dowódca 22 AK południowego okręgu wojskowego na Krymie. Usunięto ze stanowiska także dowódcę 103 oddzielnej brygady wsparcia technicznego pułkownik Michaiła Ponomariowa.

https://www.facebook.com/DefenceIntelligenceofUkraine/posts/314008947577199

Podziel się: