Więcej

  Wojna na Ukrainie. Kolejni podejrzani o gwałty zidentyfikowani

  “Gwałt jako broń wojenna – zidentyfikowaliśmy kolejnego podejrzanego o przemoc wobec kobiet w obwodzie kijowskim” – poinformowała Iryna Wenediktowa, prokurator generalna Ukrainy na Facebooku. Podejrzany ma zaledwie 21 lat.

  Mimo że wojna jeszcze trwa, ukraińskie prokuratury pracują pełną pracą, dokumentując rosyjskie zbrodnie wojenne. I chodzi nie tylko o masowe zabójstwa, takie jak masakra w Buczy czy w Mariupolu. Powszechnym przestępstwem na tej wojnie są także gwałty Ukrainek wszędzie tam, gdzie nie zdążyły uciec przed rosyjską armią.

  20-letni Bułat Fassachow jest kolejnym podejrzanym o zbrodnie wojenne zidentyfikowanym przez ukraińską prokuraturę. Jest radiotelefonistą dywizjonu haubic 30 Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych 2. Armii Gwardyjskiej Centralnego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Rosji.

  “Zebraliśmy wystarczające dowody na to, że w marcu 2022 roku wraz ze współpracownikiem włamali się do prywatnego domu w miejscowości powiatu Browary” – informuje Wenediktowa. – “Rozkazał wspólnikowi zamknąć w piwnicy wszystkich mieszkańców domu z wyjątkiem jednej kobiety. Zastraszając ofiarę bronią i grożąc jej rodzinie, zgwałcił ją.
  Za kilka dni powtórzyła się zbrodnia wojenna. Ten sam żołnierz Federacji Rosyjskiej wraz z trzema innymi weszli już do innego domu. Rodzina wyrzucili na ulicę, zostawiając jedną kobietę, którą zgwałcili, grożąc jej śmiercią”.

  https://www.facebook.com/VenediktovaIryna/posts/390324549771886

  Kijowska Prokuratura Rejonowa wraz ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy powiadomiła już Fassachowa o tym, że jest podejrzany o naruszenie przepisów i zwyczajów wojennych.

  SBU poinformowała na swoim profilu społecznościowym, że zidentyfikowała 1140 rosyjskich najeźdźców, którzy popełnili zbrodnie wobec ludności cywilnej w obwodzie kijowskim.

  WiadomościWojna na Ukrainie. Kolejni podejrzani o gwałty zidentyfikowani