Więcej

  Wojna na Ukrainie. Javelin rozniósł rosyjski czołg

  Ukraińscy artylerzyści ponownie pokazali, co potrafią: mistrzowski strzał z javelina zamienił rosyjski czołg w kulę ognia, choć ukraińscy celowniczy nawet nie widział pojazdu…

  Nagranie z ataku opublikowały media społecznościowe i wyraźnie na nim widać, że w starciu z zachodnią bronią nawet najcięższe czołgi rosyjskie nie mają szans. Jak podaje Onet, nagranie zarejestrował jeden z latających w pobliżu dronów i widać na nim też, że zaatakowany czołg to część większej kolumny, która, na widok wybuchu, natychmiast zawraca i zaczyna uciekać.

  Według Daily Mail pociskiem, który wysadził w powietrze rosyjski czołg, był javelin, ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, jeden z dostarczonych przez kraje Zachodu na Ukrainę. To ten rodzaj pocisków, które po odpaleniu same naprowadzają się na cel.

  Ukraińcy dotąd, według statystyk swojego sztabu generalnego, zniszczyli już 1704 rosyjskie czołgi. Głównie dzięki zachodniej broni i pociskom, które radzą sobie bez problemu nawet z najbardziej nowoczesnymi egzemplarzami rosyjskiej techniki. ich sukcesy widać też w reakcji rosyjskich polityków, którzy coraz dalej posuwają się w groźbach pod adresem krajów Zachodu, jeśli te nadal będą wspierać Ukrainę.

  Działania Rosji co do ataków na kraje Zachodu ograniczają się jednak tylko do gróźb i nic nie wskazuje na to, że Rosja jest w stanie to zmienić, choć z pewnością by chciała. Ubóstwo wyposażenia rosyjskiej armii i jej zapóźnienie techniczne nie jest już dla nikogo tajemnicą. Jedyną przewagą Rosji, co staje się coraz bardziej widoczne, jest liczebność jej armii. Ale to w zetknięciu z nowoczesnym sprzętem nie wystarczy.

  WiadomościWojna na Ukrainie. Javelin rozniósł rosyjski czołg