Więcej

  Wojna na Ukrainie: Głównodowodzący rosyjskiej armii przepadł!

  Generał Aleksander Dwornikow, mianowany w kwietniu dowódcą rosyjskiej inwazji na Ukrainę – zniknął. Od dwóch tygodni nikt go nie widział. Pojawiły się pogłoski, że Putin odsunął go od dowodzenia ze względu na brak sukcesów na froncie.

  Generał Dwornikow jest weteranem wojny syryjskiej zwanym “rzeźnikiem z Syrii”. Miał poprawić skuteczność rosyjskiej armii na Ukrainie, a zwłaszcza koordynację działań między poszczególnymi oddziałami i rodzajami broni. Władimir Putin miał nadzieję, że działania generała sprawią, iż Rosja, która mimo nieustannego rzucania na front sprzętu oraz ludzi sromotnie przegrywała większość starć, zacznie wreszcie wygrywać.

  Nadzieje okazały się płonne. Rosja co prawda poprawiła skuteczność działań na Donbasie i zajmuje tam coraz więcej terytoriów, ale jednocześnie ogromnie wzrosły też rosyjskie straty, tak w ludziach, jak i w sprzęcie. Przy tym poprawa skuteczności na Donbasie to o wiele za mało. Putin liczył na znacznie więcej.

  Czy to oznacza, że generał Dwornikow został odsunięty od dowodzenia armią za brak skuteczności? Generała nikt nie widział publicznie od dwóch tygodni, jak zauważył New York Times. Amerykańscy analitycy zauważyli też, że po chwilowej poprawie Rosjanie na Donbasie zaczynają znów popełniać te same błędy, które sprawiły, że musiała się wycofać spod Kijowa: brak koordynacji działań między rodzajami wojsk i powolne tempo posuwania się do przodu.

  Władimir Putin już wcześniej, jak twierdzi wywiad amerykański, odsunął co najmniej dwóch dowódców za brak sukcesów: generała Siergieja Kisiela, któremu nie udało się zdobyć Charkowa, oraz wiceadmirała Igora Osipowa, odpowiedzialnego za zatopienie krążownika “Moskwa”. A generał Dwornikow, choć rzeczywiście udało mu się poprawić koordynację działań rosyjskiej armii i jej skuteczność – to jednak nie odniósł na froncie jakichś spektakularnych sukcesów.

  Przypomnijmy, że Dwornikow, zwany “rzeźnikiem z Syrii”, słynie z brutalnych i zdecydowanych ataków niszczących wszystko, co tylko możliwe. W czasie gdy pomagał prezydentowi Baszarowi al-Assadowi podczas wojny w Syrii, rosyjska armia masowo używała broni chemicznej i dokonywała nalotów nad krajem, niszcząc obiekty cywilne i doprowadzając do śmierci tysięcy cywilów.

  WiadomościWojna na Ukrainie: Głównodowodzący rosyjskiej armii przepadł!