Wojna na Ukrainie. Czy Białoruś chce pomóc Rosji?

, minister obrony Federacji Rosyjskiej, po spotkaniu z białoruskim ministrem obrony Wiktorem Chreninem, zapowiedział, że oba kraje podejmą wspólne działania, by zwiększyć zdolności obronne FR. Czy to oznacza, że włączy się do wojny?

– Moskwa i powinny wspólnie zwiększać zdolności obronne państwa związkowego – powiedział Szojgu podczas spotkania 23 czerwca z Chreninem, które miało miejsce w Moskwie. Jak podaje Kanał Pierwszy rosyjskiej telewizji, Szojgu nazwał też Białoruś najważniejszym partnerem strategicznym i najbliższym przyjacielem Rosji i podkreślił, że współ wojskowa między oboma krajami rozwija się mimo bezprecedensowych nacisków Zachodu.

Szojgu powiedział też, że w ramach współpracy chodzi o podwyższenie gotowości regionalnych zgrupowań wojsk, a podkreślił braterskie relacje między oboma krajami, także w sferze wojskowej.

Czy to oznacza, że Białoruś oficjalnie przystąpi do wojny na Ukrainie? Według Wirtualnej Polski niezupełnie. Zdaniem analityków raczej oznacza, że Białoruś przekaże swój sprzęt wojskowy na potrzeby Rosjan walczących na Donbasie – ale tylko ten, który i tak miał być już wycofany z użycia ze względu na wiek. Aleksiej Gromow, szef Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy jest zdania, że zostanie on przekazany na , gdzie toczą się najcięższe walki. Tam brakuje sprzętu tak bardzo, że każdy, najbardziej wysłużony białoruski , będzie nieocenioną ą.

Według Gromowa służby ukraińskie zauważyły już zwiększoną aktywność ów na lotnisku Ziabrauka, które znajduje się niedaleko granicy z Ukrainą. Ich zdaniem powstaje tam infrastruktura mająca pełnić rolę zaplecza dla rosyjskiej armii.

https://twitter.com/channelone_rus/status/1540001949365542912
#BejmyNEWSWojna na Ukrainie. Czy Białoruś chce pomóc Rosji?