Wojna na Ukrainie: Białoruś minuje drogi!

wojna na Ukrainie fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Według ustaleń Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy białoruscy żołnierze prowadzą masową akcję minowania dróg, także leśnych, mostów i terenów przy granicy z Ukrainą.

„Główne wysiłki białoruskich sił zbrojnych w kierunku Wołynia i Polesia koncentrują się na wzmocnieniu zabezpieczenia na granicy państwowej” – poinformował sztab. Według ustaleń wywiadowców trwa też rotacja sił specjalnych na terenach przygranicznych z Ukrainą i nadal trzeba się liczyć z zagrożeniem ataków rakietowych ze strony Białorusi.

Rosjanie w ciągu ostatniej doby ostrzelali Hudowo, Bachiwsk, Chodyń i Sławgorod w obwodzie sumskim. W rejonie Charkowa główne wysiłki Rosjan skupiają się na obronie swoich pozycji, ale ostrzeliwują okoliczne miejscowości. W rejonie Słobożańska przygotowują się do ofensywy i uzupełniają zapasy transportami broni i sprzętu z terenów Federacji Rosyjskiej.

W rejonie Słowiańska w obwodzie donieckim prowadzą prace inżynieryjne na swoich pozycjach, ostrzeliwując okoliczne miejscowości wzdłuż całej linii kontaktu. W okolicach Łymania ostrzelali infrastrukturę cywilną na osiedlach Jarowa, Szczurove, Staryj Karawan i Rajhorodok, przeprowadzili też atak pod Studenką, walki tam nadal trwają.

W rejonie Siewierodoniecka i Lisiczańska trwa rosyjski ostrzał pozycji ukraińskich i infrastruktury cywilnej miasta, a także okolicznych miejscowości. Walki toczą się także w mieście. Rosjanie próbowali przeprowadzić szturm w pobliżu miejscowości Mietołkino i Biłohoriwka, jednak poniósł znaczące straty i wycofał się na poprzednie pozycje. Nie powiódł się także szturm pod Krasnohoriwką i Poltawką przy pomocy odrębnych jednostek oraz grup sabotażowo-zwiadowczych.

Trwają ataki powietrzne na infrastrukturę cywilną w obwodach ługańskim i donieckim w rejonie Awdiiwki, Kamianki, Marinki i Złotoj Nywy i wielu innych miejscowości. Odnotowano też ostrzał moździerzowy, artyleryjski i z udziałem granatników rakietowych.

Rosjanie próbowali przeprowadzić szturm w rejonie Krzywego Rogu, ale także im się nie udało. Atak został odparty, musieli się wycofać na poprzednie pozycje.

Według danych ukraińskiego sztabu niektóre jednostki 150 Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych 8 Armii Broni Kombinowanej atakujące w kierunku Popasnej poniosły znaczne, co najmniej 50 proc. straty w personelu, broni i sprzęcie. Przybywa przypadków odmowy żołnierzy w działaniach wojennych.

W ciągu minionego dnia Ukraińcy odparli pięć ataków wroga w obwodach donieckim i ługańskim, zniszczyli pięć czołgów, trzy systemy artyleryjskie i dwa opancerzone, a jednostki obrony powietrznej zestrzeliły trzy UAV Orlan-10.

Podziel się: