Wojna na Ukrainie. “Atak na Sewastopol niesie poważne skutki psychologiczne”

Ukraińskie uderzenia na odnoszą efekty: upokorzenie Floty Czarnomorskiej, zniszczenie sprzętu w bazie wojskowej Saki i masowa ucieczka tysięcy rosyjskich turystów. “To niesie poważne skutki psychologiczne” – poinformowało .

Od pierwszego ataku na wojskową bazę lotniczą Saki 9 sierpnia ukraińskie siły konsekwentnie i atakują rosyjskie jednostki, magazyny, bazy i flotę rozmieszczoną na Krymie. Według szacunków BBC ukraińskie ataki jak dotąd spowodowały wyłączenie z walki ponad połowę odrzutowców Floty Czarnomorskiej – co najmniej 8 myśliwców zostało zniszczonych.

Jeśli doda się do tego zatopienie “Moskwy” w kwietniu, zniszczenie kilku mniejszych jednostek, konieczność opuszczenia Wyspy Węży w czerwcu i bombardowanie Sewastopola – to trzeba przyznać, że armii rosyjskiej w ogóle, a Flocie Czarnomorskiej szczególnie, nie powodzi się zbyt dobrze na tej wojnie. Już w lipcu ukraińskich dronów wymusił zakończenie obchodów Dnia Marynarki Wojennej w tym mieście, a 16 sierpnia doszło do eksplozji w składzie broni na półwyspie. Trzeba też wziąć pod uwagę pogłoski o dymisji admirała Igora Osipowa, dowódcy Floty Czarnomorskiej, którego miał zastąpić wiceadmirał Wiktor Sokołow.

“Atak na niesie poważne skutki psychologiczne”  – poinformowało BBC, powołując się na zachodnich urzędników. Ten atak i pozostałe, które ostatnio miały miejsce, pokazały czarno na białym, że nie sprawuje już żadnej kontroli nad Morzem Czarnym, desant na Odessę w takich warunkach nie wchodzi w grę, a wszystko “osłabia strategię inwazyjną Rosji”.

Co gorsza, zobaczyły to tysiące zwykłych Rosjan, którzy przyjechali na Krym na . Ukraińskie ataki spowodowały paniczną ucieczkę rosyjskich turystów, którzy po ataku na bazę Saki stali w długich korkach, byle tylko wyjechać z Krymu. Na wszystkich drogach wyjazdowych tworzyły się wielokilometrowe korki, a i filmy przedstawiające ucieczkę, nie mówiąc oczywiście o memach, obiegły społecznościowe.

Wszyscy ci Rosjanie poniosą informacje o rzeczywistej sytuacji na ukraińskim froncie w głąb Rosji. To sprawi, że jeszcze trudniej będzie Putinowi zwerbować chętnych do walki z Ukrainą. Mógł zakazać działalności innych mediów niż rządowe w Rosji, ale nie jest w stanie zapanować nad milionami zdjęć, filmików i opisów, które zaczęły się pojawiać po atakach na Krym w mediach społecznościowych, także rosyjskich.

Według BBC nad ranem 20 sierpnia w Sewastopolu odnotowano kolejne w sztabie Floty Czarnomorskiej. Okupacyjny gubernator miasta poinformował, że sztab zaatakował dron, którego nie udało się zestrzelić rosyjskiej obrona powietrznej.

“Sewastopol doczekał się. Sztab floty” – zamieścił informację o ataku na Twitterze Ołeksij Arestowycz, doradca Szefa Kancelarii prezydenta Ukrainy.

#BejmyNEWSWojna na Ukrainie. "Atak na Sewastopol niesie poważne skutki psychologiczne"