Więcej

  Wojna na Ukrainie. Artyleria ukraińska już korzysta z nowej broni na Donbasie

  Amerykańskie mobilne haubice M777, które niedawno dostała Ukraina, zostały 18 czerwca wykorzystane we wschodnim Donbasie. Świadkami ich użycia byli dziennikarze agencji Associated Press.

  Jak podaje Wirtualna Polska powołując się na Associated Press, Ukraińcy bardzo chwalą amerykańską broń podkreślając jej skuteczność. Jak powiedzieli, dzięki niej udało się zniszczyć już ogromną liczbę rosyjskich jednostek.

  Nie bez znaczenia jest fakt, że posiadanie takiej broni podnosi morale żołnierzy, co na froncie w Donbasie, gdzie warunki są ekstremalnie trudne, a ostrzał praktycznie nie ustaje, jest bardzo ważne, jak powiedział AP porucznik ukraińskiego wojska o pseudonimie “Osa”.

  Broń jest też łatwa w obsłudze i mobilna, więc akcje ukraińskich oddziałów są znacznie szybsze niż dotąd, co oczywiście ma ogromne znaczenie – mogą zmieniać pozycje od 12 do 20 razy, a nawet więcej na dobę.

  Haubice M777 są także bardzo precyzyjne – trafiają w cel z dokładnością do kilku metrów. Ich zasięg to około 30-40 kilometrów, a standardowo wystrzeliwują 2 pociski na minutę, chociaż mogą nawet 5.

  O tym, że nowa broń jest już na froncie, poinformowało też Ministerstwo Obrony Ukrainy.
  “Możesz iść, gdzie chcesz, możesz ślizgać się po drzewach, ale nie możesz uciec od broni” – napisało, prezentując zdjęcia z walk.

  WiadomościWojna na Ukrainie. Artyleria ukraińska już korzysta z nowej broni na Donbasie