Więcej

    System rejestracji na szczepienie nie wytrzymał obciążenia

    W piątek rozpoczęła się rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy ukończyli 70. rok życia. Zarejestrować się można poprzez stronę internetową, infolinię lub bezpośrednio w przychodni. Niestety, zainteresowanie jest tak duże, że system rejestracji nie wytrzymał obciążenia i się zawiesił.

    Rejestracja seniorów z grupy wiekowej powyżej 70. roku życia rozpoczęła się w piątek, 22 stycznia o godzinie 6:00. Przez pierwszą godzinę udało się zarejestrować 66 tys. osób.  Wielu seniorów narzeka jednak, że rejestracja jest bardzo trudna, a na infolinię nie można się dodzwonić.

    Seniorzy, którzy nie mogli dodzwonić się na rządową infolinię, za pośrednictwem której można zarejestrować się na szczepienie, postanowili zadzwonić do wybranej przychodni i tam zgłosić się na szczepienie. Przychodnie odsyłały jednak na infolinię, gdyż ich systemy zawiesiły się i pracownicy punktów szczepiennych nie mogli dokonać rejestracji.

    Zdecydowanie najłatwiej można się zarejestrować przez formularz dostępny na stronie internetowej. Wielu seniorów nie korzysta z internetu, nie mają też profilu zaufanego, który jest niezbędny do rejestracji internetowej. Stąd obciążenie serwerów jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku infolinii.

    – Odnotowujemy bardzo duży ruch na infolinii, która w szczycie notowała ponad 300 tys. wywołań na minutę – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

    W obliczu problemów z rejestracją, spora grupa seniorów udała się do punktów szczepiennych osobiście w celu dokonania rejestracji bezpośrednio w wybranym punkcie.

    Kłopot w połączeniu się z infolinią to nie jedyny problem związany z rejestracją na szczepienie. Jak poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk w Polsce jest ok. 2,7 mln seniorów pomiędzy 70. a 80. rokiem życia. Liczba dostępnych terminów na szczepienie dla tej grupy wiekowej wynosi obecnie  1,2 mln. Tak więc nie każdy senior będzie mógł zarejestrować się na szczepienie.

    ”Po wyczerpaniu konkretnych terminów (…) infolinia zarejestruje pacjenta i oddzwoni do niego w momencie pojawienia się wolnych miejsc” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

    Jak przekazał Dworczyk do końca marca Polska ma zagwarantowane 3,1 mln dawek szczepionki, z czego 1 mln dla pracowników medycznych i pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Dla seniorów, którzy już mogą rejestrować się na szczepienie pozostanie ok. 2,1 mln dawek.

    Jak przekonuje Ministerstwo Zdrowia warto zarejestrować się w systemie, nawet w przypadku braku wolnego terminu. Wybrany punkt szczepienny skontaktuje się z seniorem w chwili, w której będzie dysponował wolnym terminem. Można również rozważyć rejestrację w innym punkcie szczepiennym, który dysponuje wolnymi terminami.

    Źródło: tenpoznan.pl / tvn24.pl

    WiadomościSystem rejestracji na szczepienie nie wytrzymał obciążenia