Więcej

    Spadek produkcji przemysłowej w Niemczech i Francji

    Produkcja przemysłowa w Niemczech w lutym 2021 roku spadła o 1,6 proc. w stosunku miesiąc do miesiąca. Rynek zakładał, że nastąpi wzrost, a ekonomiści przekonują, że spadek jest jak ”kubeł zimnej wody” dla obserwatorów europejskiej gospodarki.

    Jak informuje Business Insider Polska, powołując się na komunikat Federalnego Urzędu Statystycznego, produkcja przemysłowa w Niemczech spadła już miesiąc wcześniej. W styczniu zanotowała spadek na poziomie 2,0 proc., po korekcie z -2,5 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 1,5 proc, ale w lutym produkcja zanotowała kolejny spadek – o 1,6 proc.

    W stosunku rok do roku, produkcja przemysłowa spadła aż o 6,4 proc., po wcześniejszym spadku o 4,0 proc, po korekcie z -3,9 proc. Eksperci spodziewali się, że w długiej perspektywie produkcja spadnie, ale prognozowali spadek na poziomie 2,3 proc.

    Ekonomiści związani z Bankiem Pekao, mówią, że taki spadek to ”kubeł zimnej wody” dla wielu obserwatorów, którzy kierując się sentymentem zapomnieli o trudnej rzeczywistości i za mocno skupili się na wskaźnikach.

    – Ten swoisty reality check narracji dotyczących stanu gospodarki światowej jest również związany ze strukturą niemieckiej gospodarki, gdzie znaczącą rolę odgrywają dobra inwestycyjne – mówią ekonomiści cytowani przez BIP.

    Carsten Brzeski, ekonomista globalnego ING wskazuje, że za spadek produkcji przemysłowej może być odpowiedzialna pogoda. Ostra zima wpłynęła na sektor budowlany i spowodowała przerwanie łańcucha dostaw. Jednocześnie ze spadkiem notowany jest bowiem silny wzrost zamówień.

    Podobnego zdania są ekonomiści z Banku Pekao, którzy wskazują, że pogoda negatywnie wpłynęła na produkcję przemysłową również w Polsce. Według ich szacunków, spadek nastąpił o 0,7 proc. w stosunku miesiąc do miesiąca.

    Jak mówią eksperci, spadek produkcji w Niemczech w całym pierwszym kwartale 2021 r. szacuje się na poziomie 1,5 proc. Obecnie poziom produkcji jest o 5,7 proc. niższy niż przed wybuchem pandemii i o 10 proc. niższy od bardzo dobrego wyniku z końca 2017 roku.

    Jednocześnie nowe zamówienia wzrosły w lutym o 1,2 proc. w stosunku miesiąc do miesiąca i głównie są to zamówienia krajowe.

    Spadek produkcji przemysłowej zanotowano również we Francji. Po styczniowym wzroście o 3,2 proc, w lutym nastąpił spadek o 4,7 proc. mdm. Taka sytuacja zaskoczyła ekspertów, którzy spodziewali się wzrostu na poziomie 0,5 proc.

    WiadomościSpadek produkcji przemysłowej w Niemczech i Francji