Więcej

    Inflacja w Polsce jest najwyższa w całej Europie

    Eurostat przygotował raport, z którego wynika, że wzrost cen w Polsce był najwyższym w Europie. W całej Unii Europejskiej inflacja wyniosła 0,3 proc., a w krajach strefy euro zanotowano nawet spadek na poziomie 0,3 proc. Według raportu w Polsce ceny wzrosły o 3,4 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

    Jak wynika z raportu Eurostatu ceny najszybciej rosną w Europie Środkowo-Wschodniej, co zdaniem ekonomistów wynika z rosnących w czasie pandemii cen usług. Według Eurostatu inflacja w Polsce wyniosła 3,4 proc.

    Z państw UE z najwyższą inflacją za Polską są: Węgry (2,8 proc.), Czechy (2,4 proc.), Rumunia (1,8 proc.) i Słowacja (1,6 proc).

    Ponad połowa krajów Wspólnoty zanotowała deflację. Najpoważniejszy spadek cen obserwowany jest w Grecji (2,4 proc.), Słowenii (1,2 proc.) i Irlandii (1 proc.).

    Ceny spadły również we Włoszech (0,3 proc), Hiszpanii (0,6 proc.), Niemczech (0,7 proc.). Francja jest tym  krajem UE, w którym ceny zostały zachowane na tym samym poziomie.

    Cała strefa euro zakończyła ostatni miesiąc roku 2020 z deflacją na poziomie 0,3 proc.

    Zdaniem Eurostatu wpływ na niską inflację miał spadek cen paliw, które zmalały o 6,9 proc. W Europie potaniały również wyroby przemysłowe i tytoniowe. Wzrosły ceny żywności – o 2,1 proc. i usług (0,7 proc.).

    Tym, co zdecydowało o wzroście cen w Polsce był wzrost kosztów usług. Duża grupa przedsiębiorców rekompensowała wiosenny lockdown i spadek przychodów podniesieniem cen za usługi. Ponadto koszty związane z wprowadzonymi obostrzeniami i zachowaniem reżimu sanitarnego zostały w dużym stopniu przekierowane na klientów.

    Nie bez znaczenia dla poziomu inflacji w Polsce były działania Narodowego Banku Polskiego, który interweniował na rynku walutowym w celu osłabienia złotego, a także emitował tzw. puste pieniądze w postaci tarcz antykryzysowych.

    Ponadto w Polsce utrzymują się wysokie ceny energii, co wynika z opierania energetyki na węglu kamiennym. Polska zmaga się również z wysokimi kosztami administracyjnymi ustalanymi przez państwo i samorządy. Przykładem takiego kosztu może być opłata za wywóz odpadów, która wzrosła o ponad 50 proc.

    Źródło: polsatnews.pl

    WiadomościInflacja w Polsce jest najwyższa w całej Europie