Więcej

    Brakuje łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem

    Minister zdrowia Adam Niedzielski już kilka dni temu informował, że przez Polskę przechodzi trzecia fala pandemii koronawirusa. Wzrasta liczba chorych oraz pacjentów wymagających hospitalizacji. W Radomiu i Przysusze w województwie mazowieckim zaczyna brakować łóżek dla pacjentów z COVID-19.

    Decyzją wojewody mazowieckiego dodatkowe łóżka dla pacjentów zakażonych koronawirusem uruchomiono w szpitalach w Kozienicach oraz Iłży. Łącznie liczba łóżek covidowych zwiększyła się o 55, z czego w regionie radomskim o 40.

    Jak zapowiedziała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz, w szpitalu w Kozienicach uruchomionych zostanie jeszcze 45 dodatkowych łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Łącznie region radomski zyska 85 łóżek.

    Szpital w Kozienicach zapewnił, że zgodnie z decyzją wojewody, wszystkie dodatkowe łóżka zostaną uruchomione już w najbliższych dniach.

    Z kolei w placówce w Iłży uruchomiono 15 miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. W środę informowano, że tylko pięć z nich jest wolnych.

    Wolnych miejsc nie ma już w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, gdzie dla chorych na COVID-19 przeznaczono 16 łóżek. Miejsc dla pacjentów brakuje również w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Tochtermana oraz w placówce leczniczej w Przysusze.

    Jak informował w rozmowie z PAP wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, szpital w Radomiu dysponuje wyłącznie wolnymi miejscami na oddziale dziecięcym. Zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego, oddział ten zostanie zmniejszony, a część łóżek zostanie przeznaczona dla pacjentów z koronawirusem.

    Rzeczniczka wojewody mazowieckiego podkreśliła, że dla zwiększenia bazy łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem ważne jest jak najszybsze uruchomienie szpitala tymczasowego w Radomiu.

    Przygotowania do otwarcia tej placówki trwają od końca 2020 r. Organizatorem szpitala tymczasowego jest Totalizator Sportowy, natomiast patronem Radomski Szpital Specjalistyczny, który udostępnił nowo wybudowany pawilon.

    Wojewoda mazowiecki apeluje do władz miasta o jak najszybsze zakończenie niezbędnych pracy i uruchomienie szpitala tymczasowego. Jak informowała rzeczniczka wojewody, otwarcie placówki, która zwiększyłaby bazę łóżek dla pacjentów zależy wyłącznie od władz miasta oraz dyrekcji szpitala.

    Odmienne zdanie w tej sprawie ma wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, który twierdzi, że odpowiedzialność za uruchomienie szpitala tymczasowego leży po stronie rządu oraz Totalizatora Sportowego.

    WiadomościBrakuje łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem