Więcej

    Będzie waloryzacja kryterium dochodowego przy funduszu alimentacyjnym

    We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która zakłada podwyższenie kryterium dochodowego uprawniającego do pobierania świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Pierwsza waloryzacja miałaby nastąpić w 2023 roku. Projekt ustawy trafi teraz do prac w Sejmie.

    “Rząd chce wprowadzić korzystne rozwiązania dla osób pobierających świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Kwota kryterium dochodowego, która uprawnia do korzystania z funduszu, będzie wzrastała wraz z podnoszeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę” – przekazało Centrum Informacyjne Rządu.

    W ten sposób rząd wprowadzi stały mechanizm podnoszący świadczenia pobierane z funduszu alimentacyjnego. Ponadto zaproponowane rozwiązania mają usprawnić załatwianie spraw w urzędach.

    Zgodnie z projektem ustawy, kryterium dochodowe uprawniające do pobierania świadczenia będzie podwyższane co trzy lata o wskaźnik waloryzacji. Pierwsza waloryzacja kryterium dochodowego miałaby nastąpić w 2023 r.

    Od 1 października 2020 r. świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje tym rodzinom, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 900 zł netto miesięcznie. Przy ustalaniu prawa do świadczenia z funduszu obowiązuje mechanizm ”złotówka za złotówkę”. Świadczenie przysługuje w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednak nie może to być kwota wyższa niż 500 zł miesięcznie.

    Projekt ustawy skierowany do Sejmu wprowadza również podstawę prawną do uruchomienia usługi samodzielnego pozyskiwania danych podatkowych z Ministerstwa Finansów przez gminy. Pozwoli to gminom sprawniej ustalać faktyczny dochód z działalności opodatkowanej osiągany przez osoby fizyczne.

    Takie rozwiązanie usprawni załatwianie spraw urzędowych – osoba wnioskująca o świadczenie z funduszu alimentacyjnego nie będzie musiała przedstawiać zaświadczeń z urzędów skarbowych. Gmina będzie mogła te dane pozyskać samodzielnie w systemie informatycznym.

    Jak informuje CIR, wprowadzone zmiany pozwolą wojewodom usprawnić prowadzenie spraw o przyznanie świadczeń wychowawczym i rodzinnych. ” Dzięki temu zmniejszą się zaległości w załatwianiu spraw” – informuje CIR.

    Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakłada również, że informacje o długach alimentacyjnych nie będą usuwane z Biur Informacji Gospodarczej do czasu spłacenia zadłużenia wobec Skarbu Państwa.

    “Rozwiązanie to dotyczyć będzie długów dotyczących świadczeń wypłaconych z tzw. starego funduszu alimentacyjnego (funkcjonującego w ZUS do 30 kwietnia 2004 r.), długów związanych z zaliczką alimentacyjną funkcjonującą do 30 września 2008 r. oraz długów dotyczących obecnego funduszu alimentacyjnego funkcjonującego od 1 października 2008 r.” – napisano w komunikacie CIR.

    W chwili obecnej należności starsze niż sześć lat nie podlegają zgłoszeniu do BIG, a jeśli zostały zgłoszone, to po upływie sześciu lat są wykreślane.

    Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

    WiadomościBędzie waloryzacja kryterium dochodowego przy funduszu alimentacyjnym