Wiadomo kiedy rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19

Szefowa Komisji Europejskiej przekazała w mediach społecznościowych datę rozpoczęcia szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w Europie.

Zgodnie z opublikowaną na Twitterze wiadomością, przeciwko koronawirusowi mają rozpocząć się w Europie 27, 28 i 29 grudnia. Wcześniej, podczas debaty w Parlamencie Europejskim Ursula von der Leyen apelowała, aby szczepienia rozpoczęły się w tym samym czasie we wszystkich 27 krajach członkowskich.

Jak zapowiedział Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer ”jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zaczniemy kampanię szczepień między 27 a 29 grudnia”.  Decydująca dla rozpoczęcia szczepień pod koniec grudnia będzie pozytywna rekomendacja Europejskiej Agencji Leków () oraz dopuszczenie na rynek przez Komisję Europejską.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Mamera, dostawa szczepionek do poszczególnych państw Unii Europejskiej powinna rozpocząć się 26 grudnia. Dalsze przygotowania do zaszczepienia obywateli zależą od poszczególnych państw członkowskich. Przewodnicząca apeluje jednak, aby rozpocząć szczepienia we wszystkich krajach członkowskich w tym samym czasie.

– To skoordynowany wysiłek. Nie jest to wyregulowany mechanizm, w którym wszyscy muszą zacząć w dokładnie tym samym momencie. Warunki (w różnych krajach) są różne. Ważne jest, że to skoordynowany wysiłek ze strony państw i KE – apelował Eric Mamer.

Rzecznik Komisji ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker powiedział, że celem jest dopuszczenie szczepionki opracowanej przez BioNTech- do ńca bieżącego roku. Stefan De Keersmaecker przekonywał, że w przypadku szczepionki na zostanie zastosowana szybka ścieżka podejmowania decyzji i już po dwóch dniach od zaakceptowania szczepionki przez EMA, rozpocznie się jej dystrybucji do poszczególnych państw członkowskich.

Jak zapowiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen już 21 grudnia zbierze się specjalnie powołany panel ekspertów, którego zadaniem będzie ocena szczepionki opracowanej przez firmy  BioNTech i Pfizer.

Źródło: polsatnews.pl

#BejmyNEWSWiadomo kiedy rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19