Więcej

    W szpitalu w Płocku brakuje respiratorów. Oddział covidowy nie zostanie uruchomiony

    Szpital Świętej Trójcy w Płocku w województwie mazowieckim, decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, miał uruchomić oddział covidowy z 50 łóżkami dla chorych. Tak się jednak nie stanie. Powodem podjęcia decyzji o niemożliwości leczenia pacjentów z COVID-19 jest brak odpowiedniego sprzętu do intensywnej opieki medycznej.

    Jak powiedział, cytowany przez portal Interia, Marek Stawicki, wiceprezes niepublicznego Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, którego częścią jest Szpital Świętej Trójcy, placówka zrobiła wszystko, co mogła, aby przyjąć pacjentów z koronawirusem. Niestety, w szpitalu brakuje sprzętu do intensywnej terapii.

    Decyzja o stworzeniu oddziału covidowego została przekazana dyrektorowi placówki w ubiegły piątek. Zgodnie z decyzją ministra zdrowia, oddział ten musi dysponować łóżkami przeznaczonymi dla pacjentów w ciężkim stanie. Po otrzymaniu decyzji od Adama Niedzielskiego, dyrektor placówki w Płocku wystąpił do Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych o przekazanie sprzętu medycznego, w tym respiratorów i kardiomonitorów.

    Jak przekazał szpitalowi urząd wojewódzki, wniosek o przekazanie sprzętu jest rozpatrywany. Trudno jednak mówić o konkretnych datach, kiedy zamówienie zostanie zrealizowane. W związku z brakiem respiratorów, szpital Świętej Trójcy nie może rozpocząć działalności oddziału covidowego i narażać pacjentów na utratę zdrowia i życia.

    Jak powiedział Sawicki, przygotowanie oddziału dla chorych na koronawirusa wymagało zwolnienia ok. 60 łóżek na dwóch oddziałach: internistycznym i pediatrycznym. W większości pacjenci zostali wypisani do domów. Kilka osób jest jeszcze hospitalizowanych, ale trwa przeniesienie ich do innych szpitali.

    – Takie przeniesienie jest obecnie trudne, szczególnie pacjentów z interny, ponieważ większość oddziałów tego typu w innych placówkach jest albo zamieniona na oddziały covidowe, albo przepełniona – powiedział Sawicki cytowany przez Interię.

    Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski przypomniał, że na terenie Płocka działa szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. Z uwagi na brak personelu medycznego, placówka jest wypełniona w 25-30 proc.

    Szpital Świętej Trójcy w Płocku jest jednym z najstarszych w całej Polsce. Powstał w 1405 r. jako dom gościnny dla ubogich, ufundowany przez księżną Aleksandrę, siostrę Władysława Jagiełły i żonę księcia płockiego Ziemowita IV. W 2003 r. radni Płocka podjęli decyzję o utworzeniu w szpitalu spółki na bazie istniejącego wówczas samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.

    WiadomościW szpitalu w Płocku brakuje respiratorów. Oddział covidowy nie zostanie uruchomiony