Więcej

  Ukraiński oligarcha i przyjaciel Putina w rękach Ukraińców

  Przebywał w areszcie domowym od maja ubiegłego roku za podejrzenie o zdradę stanu – ale uciekł. Teraz Wiktor Medwedczuk, ukraiński oligarcha i ojciec chrzestny córki Władimira Putina, został schwytany przez Ukraińców, w dodatku w ukraińskim mundurze.

  Wiktor Medwedczuk przez lata pracy dla prorosyjskich polityków n Ukrainie zgromadził ogromny majątek. Z wykształcenia jest prawnikiem, w 1997 roku wystartował w wyborach i wszedł do Rady Najwyższej, a rok później został przewodniczącym Zjednoczonej Socjaldemokratycznej Partii Ukrainy. W 2002 roku z kolei prezydent Leonid Kuczma mianował go szefem swojej administracji i był nim przez prawie 3 lata.

  Jego pozycja zaczęła słabnąc po pomarańczowej rewolucji, wtedy też zrezygnował z przewodnictwa Zjednoczonej Socjaldemokratycznej Partii Ukrainy. Ale w 2019 roku znów został wybrany w wyborach parlamentarnych do Rady Najwyższej z Opozycyjnej Platformy – Za Życie, którą tworzą głównie byli politycy Partii Regionów Wiktora Janukowycza. Przez całą swoją karierę polityczna popierał Władimira Putina, jest nawet ojcem chrzestnym jednej z jego córek, Dariny. Był zdecydowanym przeciwnikiem prozachodniego kursu Ukrainy.

  Ukraiński oligarcha został w ubiegłym roku oskarżony o zdradę stanu i osadzony w areszcie domowym, z którego zbiegł po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Był podejrzany o próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie i sprzyjanie działalności organizacji terrorystycznej. We wtorek został schwytany przez ukraińskie służby. Co ciekawe, miał na sobie mundur ukraińskiej armii.

  O jego zatrzymaniu poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski.
  “Przeprowadzono operację specjalną dzięki Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. Zuchy! Szczegóły później. Chwała Ukrainie!” – napisał Wołodymyr Zełenski na Facebooku.

  https://www.facebook.com/zelenskiy.official/posts/3052542014996154

  W kolejnym wpisie dodał, że używanie munduru ukraińskiej armii jako przebrania akurat przez Medwedczuka jest szczególnie cyniczne.
  “Taki “żołnierz”. Taki “patriota” – powiedział Zełenski. – “Cóż, jeśli Miedwiedczuk wybrał sobie mundur wojskowy, to podlega zasadom wojny. Proponuję Federacji Rosyjskiej wymianę tego twojego chłopaka na naszych chłopców i nasze dziewczyny które są teraz w rosyjskiej niewoli. Dlatego ważne jest, aby nasi urzędnicy organów ścigania i wojsko również rozważyli tę możliwość”.

  https://www.facebook.com/zelenskiy.official/videos/500334081584727

  WiadomościUkraiński oligarcha i przyjaciel Putina w rękach Ukraińców