Więcej

  Ukraina: Rosjanie wystrzelali własny odział. Bo pomylili go z ukraińskim

  Jak informuje agencja ArmyInform, 30 km od Białej Cerkwi dwa rosyjskie oddziały otworzyły do siebie ogień niszcząc dziewięć czołgów i cztery transportery kołowe. Oba myślały, że naprzeciwko mają Ukraińców.

  Według agencji należącej do Ministerstwa Obrony Ukrainy to nie pierwszy przypadek tzw. friendly fire między Rosjanami. Zdarzyło się już, że okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zestrzelił rosyjski samolot wojskowy, były też drobniejsze incydenty.

  Powodem takich sytuacji jest, jak uważa portal defence24.pl, albo zmęczenie żołnierzy – albo duża aktywność i ruchliwość jednostek ukraińskich. Obie armie dysponują bardzo podobnym wyposażeniem, a z dużej odległości trudno zauważyć narodowe symbole, więc łatwo się pomylić.

  Rosjanie wprowadzili specjalny system identyfikacji – oznaczają swój sprzęt literami. Według ukraińskiej armii “Z” oznacza siły wschodnie, “Z” w kwadracie – Krym,”O” — siły z Białorusi, “V” to “piechota morska”, “X” -o “Czeczeńcy”, a “A” to siły specjalne. Jednak jak widać – nie zawsze to pomaga.

  Ukraińcy również znakują swój sprzęt, ale ich system jest prostszy: na pojazdach kołowych jeden piowy pas, na śmigłowcach – dwa na ogonie.

  https://www.facebook.com/100069073844828/posts/270094831969643/

   

  Źródło: Onet
  WiadomościUkraina: Rosjanie wystrzelali własny odział. Bo pomylili go z ukraińskim