Ukraina: Drony Bayraktar znów w akcji

zniszczony rosyjski czołg fot. Siły Zbrojne Ukrainy

Sztab generalny ukraińskiej armii poinformował dziś o zniszczeniu przez dron Bayraktar TB2 kolumny samochodów i sprzętu Rosjan oraz wyrzutni rakiet. To kolejny sukces ukraińskiej armii osiągnięty dzięki tym dronom.

„W ciągu ostatnich dwóch dni myśliwce i przeciwlotnicze jednostki rakietowe zniszczyły cztery samoloty szturmowe Su-25 i dwa wrogie helikoptery” – poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Ale niemniej ważne są działania dronów Bayraktar, które niszcząc transporty amunicji i sprzętu oraz wyrzutnie rakiet sprawiają, że wróg nie ma czym atakować.

https://twitter.com/ArmedForcesUkr/status/1501893857449070595

Bayraktar TB2 jest dronem typu BSP produkcji tureckiej przeznaczonym do stałej obserwacji terenu. Te drony mogą latać nawet 27 godzin z maksymalną prędkością do 22 km na godzinę.

Jednak ukraińska armia używa go także do przeprowadzania ataków i notuje na tym polu wyjątkowe sukcesy – jeszcze na początku lutego tego roku, podczas wizyty prezydenta Erdogana w Kijowie, uzgodniono rozpoczęcie produkcji tych dronów na Ukrainie. Z powodu wojny do rozpoczęcia produkcji nie doszło, ale Kijów zdążył jeszcze przed rosyjskim atakiem kupić kolejną partię dronów od Turcji. Wcześniej miał ich 48, jak podają niektóre źródła. Dostawa nowych trwa i niewykluczone, że to Polska pośredniczy w ich przekazywaniu stronie ukraińskiej. Zresztą drony mają trafić także do polskiej armii, i to jeszcze w tym roku.

Źródło: Rzeczpospolita
Podziel się: