Więcej

  Ukraina do UE. Jest pozytywna rekomendacja Komisji Europejskiej!

  “Ukraińcy są gotowi umrzeć za europejską perspektywę” – napisała na Twitterze Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE, informując o pozytywnej opinii w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. – “Chcemy, aby żyli z nami europejskim marzeniem”.

  Każdy kraj, który chce przystąpić do Unii Europejskiej, musi zacząć właśnie od statusu kandydata – to pierwszy krok na tej drodze, jak napisał na swoim Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dodając, że przybliży on zwycięstwo Ukrainy.

  “Jestem wdzięczny Ursuli von der Leyen i każdemu członkowi KE za historyczną decyzję” – napisał. – “Oczekuję pozytywnego wyniku z #EUCO (Rady Europejskiej) w przyszłym tygodniu”.

  Ostateczną decyzję w sprawie nadania Ukrainie statusu kandydata podejmie bowiem Rada Europejska. Natomiast Komisja Europejska przekaże Ukrainie plan działań, który będzie musiał zostać wykonany, by negocjacje w sprawie akcesji mogły się rozpocząć. Zadanie nie będzie łatwe, bo plan obejmuje szereg zmian i reform, w tym sądownictwa, walki z korupcją czy postępowania z mniejszościami narodowymi. Jednak jak zapewnił Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy, prace nad tym już trwają, by wszystko było zrobione maksymalnie szybko.

  WiadomościUkraina do UE. Jest pozytywna rekomendacja Komisji Europejskiej!