poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Ukraina do UE. Jest pozytywna rekomendacja Komisji Europejskiej!

“Ukraińcy są gotowi umrzeć za europejską perspektywę” – napisała na Twitterze , przewodnicząca , informując o pozytywnej opinii w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do . – “Chcemy, aby żyli z nami europejskim marzeniem”.

Każdy kraj, który chce przystąpić do Unii Europejskiej, musi zacząć właśnie od statusu kandydata – to pierwszy krok na tej drodze, jak napisał na swoim Twitterze Ukrainy , dodając, że przybliży on zwycięstwo Ukrainy.

“Jestem wdzięczny Ursuli von der Leyen i każdemu członkowi KE za historyczną decyzję” – napisał. – “Oczekuję pozytywnego wyniku z #EUCO (Rady Europejskiej) w przyszłym tygodniu”.

Ostateczną decyzję w sprawie nadania Ukrainie statusu kandydata podejmie bowiem . Natomiast przekaże Ukrainie plan działań, który będzie musiał zostać wykonany, by w sprawie akcesji mogły się rozpocząć. Zadanie nie będzie łatwe, bo plan obejmuje szereg zmian i reform, w tym sądownictwa, walki z korupcją czy postępowania z mniejszościami narodowymi. Jednak jak zapewnił Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy, prace nad tym już trwają, by wszystko było zrobione maksymalnie szybko.

#BejmyNEWSUkraina do UE. Jest pozytywna rekomendacja Komisji Europejskiej!