”Ujawnienie nazwisk i adresów policjantów to przestępstwo”. Będzie postępowanie karne

Minister sprawiedliwości i Zbigniew Ziobro wydał w niedzielę , w którym zapowiedział wszczęcie postępowania karnego wobec wszystkich osób, które upubliczniły nazwiska i adresy funkcjonariuszy policji. Sprawa dotyczy środowego protestu w Warszawie, po którym upublicznili nazwiska i wizerunki agresywnych funkcjonariuszy.

W środę, 18 listopada w Warszawie odbyła się kolejna przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Zgodnie z planem protest miał odbyć się przed gmachem Sejmu, ale otoczyła budynek dwoma rzędami metalowych barierek. Ponadto już od godziny 16:00 policjanci i żołnierze Żandarmerii Wojskowej bronili dostępu do Sejmu. Protest przeniósł się przed gmach TVP, gdzie około północy na placu Powstańców Warszawy zgromadził się tłum protestujących.

Uczestnicy manifestacji  zostali otoczeni kordonem policji, w tym również przez nieumundurowanych funkcjonariuszy, którzy użyli wobec protestujących pałek teleskopowych i gazu pieprzowego. Po tych wydarzeniach media społecznościowe obiegły oraz filmy nagrywane przez uczestników protestu ukazujące policjantów biorących udział w wydarzeniach na placu Powstańców Warszawy. Internauci nawoływali również do identyfikacji funkcjonariuszy, a także publikowania ich wizerunków.

W niedzielę minister sprawiedliwości i generalny Zbigniew Ziobro wydał specjalne oświadczenie, w którym podkreślił, że ”zagwarantowanie policjantom bezpieczeństwa jest sprawą kluczową”.

”Nazwiska i adresy funkcjonariuszy są objęte tajemnicą, która ma chronić przed zemstą świata przestępczego. (…) Ujawnienie ich tożsamości jest nie tylko czynem nieetycznym i niemoralnym, lecz przede wszystkim sprowadza na funkcjonariuszy bezpośrednie ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Stwarza też poważne zagrożenie dla ich najbliższych”.

Zbigniew Ziobro wyraził swój sprzeciw wobec publikacji wizerunków policjantów nazywając taki proceder przestępstwem. Przyznał też, że polecił ” Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszcząć postępowanie karne wobec wszystkich osób, które upubliczniły nazwiska i adresy funkcjonariuszy”.

”Narażając własne życie na służbie, funkcjonariusze mają prawo żyć bez obaw, gdy wracają do swoich ów i bliskich. Im i ich rodzinom należy się poczucie bezpieczeństwa, zapewniane zwłaszcza ze strony Państwa, któremu służą” – napisał Ziobro.

Wcześniej do środowych wydarzeń na placu Powstańców warszawy odniósł się rzecznik Komendanta Głównego Policji, który zapewnił, że podczas środowej manifestacji policja wielokrotnie upominała uczestników manifestacji i wzywała do pokojowego rozejścia się. Część osób zlekceważyła polecenia funkcjonariuszy, przez co została otoczona kordonem w celu wylegitymowania.

Źródło: tvn24.pl /

#BejmyNEWS”Ujawnienie nazwisk i adresów policjantów to przestępstwo”. Będzie postępowanie karne