Tusk recytował Miłosza na demonstracji. Politycy prawicy oburzeni

Podczas demonstracji w obronie wolnych mediów w Warszawie wyrecytował fragment wiersza Czesława Miłosza “Który skrzywdziłeś” pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy. Zjednoczonej Prawicy są oburzeni.

“Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta. Możesz go zabić – narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy. Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy. I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta” – recytował Donald Tusk w stronę Pałacu Prezydenckiego fragment wiersza Czesława Miłosza “Który skrzywdziłeś”.

Lider PO był uczestnikiem warszawskiej demonstracji przeciwko przyjętej w piątek przez obóz rządowy kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zwanej . miały miejsce w całym kraju – warszawska odbyła się na Krakowskim Przedmieściu. I to tam Donald Tusk wyrecytował wiersz dodając, że taki los czeka każdą władzę, która sprzeniewierza się ojczyźnie, a adresatem wiersza jest mieszkaniec “tego pałacu i jego mocodawca”.

Donald Tusk zwrócił też uwagę, że podczas masowych ów, gdy powstawała , jednym z pierwszych postulatów było nie żądanie obniżki cen żywności, ale żądanie wolnych mediów.

Recytacja Donalda Tuska oburzyła polityków Zjednoczonej Prawicy – i bynajmniej nie z powodu umiejętności deklamacyjnych lidera PO. Marek Suski w Polsat News nazwał to “kolejnym wygłupem Tuska”, a Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM – zemstą, nienawiścią i czystym złem. Z kolei Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta, napisał na Twitterze: “Życzyć przeciwnikowi śmierci samobójczej. Publicznie. Donald Tusk do wielu rzeczy już nas przyzwyczaił, ale to…”.

o radiofonii i telewizji, która budzi takie emocje, stanowi, że koncesję na nadawanie w Polsce mogą mieć tylko te stacje, których właściciele spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego mają najwyżej 49 proc. udziałów. Według tłumaczenia posłów PiS nowelizacja ma uchronić polski rynek medialny przed przejęciem przez firmy z takich krajów jak Rosja czy kraje arabskie. Jednak żaden z tych krajów nie jest właścicielem mediów w Polsce – jest nim natomiast inny nadawca spoza strefy EOG, amerykański koncern Discovery, właściciel stacji TVN. Dlatego nowelizacja uderza właśnie tę stację TVN, stąd nazywa się ją lex TVN. Teraz stacji grozi utrata koncesji – chyba że sprzeda 51 proc. udziałów.

została uchwalona przez : za jej przyjęciem głosowało 225 posłów PiS, 3 posłów Kukiz'15 i 1 poseł niezrzeszony. 10 posłów Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony wstrzymało się od głosu. Pozostali zagłosowali przeciw.

Zdaniem opozycji ustawa trafiła do Sejmu niezgodnie z prawem – posiedzenie Komisji Kultury i Środków Masowego Przekazu, które ją tam skierowało i tym samym umożliwiło jej uchwalenie, odbyło się niezgodnie z prawem. Posłowie zostali powiadomieni o posiedzeniu SMS-em 24 minuty przed nim, podczas gdy powinni zostać powiadomieni co najmniej 3 dni wcześniej. I mimo zwrócenia uwagi posłom Zjednoczonej Prawicy na ten punkt regulaminu Sejmu – obrady nie zostały przerwane.

Ustawa trafiła do prezydenta Dudy, który ma 21 dni na podjęcie decyzji, czy ją podpisze, czy skieruje do Trybunału Konstytucyjnego lub zgłosi veto.

Źródło: Fakt

#BejmyNEWSTusk recytował Miłosza na demonstracji. Politycy prawicy oburzeni