Więcej

    Transport leków i krwi za pośrednictwem drona

    Próba transportu pomiędzy szpitalami za pośrednictwem drona zakończyła się sukcesem. Maszyna pokonała trasę trzy razy szybciej niż samochód.

    Celem testu była próba bezpiecznego transportu ładunków medycznych na dużą odległość. Dron wystartował sprzed siedziby Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i doleciał do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji “Repty” w Tarnowskich Górach. Trasę tę pokonał zaledwie w 11 minut; trzy razy szybciej niż samochód.

    Jak przekazał dyrektor GCR “Repty” Norbert Komar, wykorzystanie dronów do transportu leków czy krwi to obiecująca i bardzo potrzebna inicjatywa. Szybkość dostarczenia leków do pacjenta czy potrzebnej nagle krwi może uratować zdrowie i życie pacjentów, szczególnie pacjentów będących w stanie krytycznym.

    – Po tym locie próbnym mam wielką nadzieję na to, że ta forma transportu upowszechni się tak szybko, jak to możliwe – powiedział Norbert Komar.

    Dron, który został wykorzystany podczas próbnego lotu ma możliwość transportu krwi, leków, szczepionek oraz narządów do przeszczepu przechowywanych w specjalnych pojemnikach chłodzących.

    Inicjatorami pomysłu wykorzystania drona w transporcie medycznym są dyrektor ŚCCS prof. Marian Zembala wraz z zespołem medycznym jego syna Michała Zembali oraz spółka Hawk-e, wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

    Źródło: tvn24.pl

    WiadomościTransport leków i krwi za pośrednictwem drona