Transport leków i krwi za pośrednictwem drona

Próba transportu pomiędzy szpitalami za pośrednictwem drona zakończyła się sukcesem. Maszyna pokonała trasę trzy razy szybciej .

Celem testu była próba bezpiecznego transportu ładunków medycznych na dużą odległość. wystartował sprzed siedziby Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i doleciał do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji “Repty” w Tarnowskich Górach. Trasę tę pokonał zaledwie w 11 minut; trzy razy szybciej niż samochód.

Jak przekazał dyrektor GCR “Repty” Norbert Komar, wykorzystanie dronów do transportu leków czy krwi to obiecująca i bardzo potrzebna inicjatywa. Szybkość dostarczenia leków do pacjenta czy potrzebnej nagle krwi może uratować i życie ów, szczególnie pacjentów będących w stanie krytycznym.

– Po tym locie próbnym mam wielką nadzieję na to, że ta forma transportu upowszechni się tak szybko, jak to możliwe – powiedział Norbert Komar.

Dron, który został wykorzystany podczas próbnego lotu ma możliwość transportu krwi, leków, szczepionek oraz narządów do przeszczepu przechowywanych w specjalnych pojemnikach chłodzących.

Inicjatorami pomysłu wykorzystania drona w transporcie medycznym są dyrektor ŚCCS prof. Marian Zembala wraz z zespołem medycznym jego syna Michała Zembali oraz spółka Hawk-e, wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Źródło: tvn24.pl

#BejmyNEWSTransport leków i krwi za pośrednictwem drona