Więcej

  Szwajcaria odmówiła przekazanie Polsce swoich czołgów. Bo nie zostały wycofane ze służby

  Polska złożyła wniosek do szwajcarskiego rządu o przekazanie czołgów Leopard 2A4, które zostały wycofane ze służby. Gdyby Szwajcaria się zgodziła, leopardy zastąpiłyby czołgi T-72, które Polska przekazała Ukrainie. Jednak Szwajcarzy nie wyrazili zgody.

  W uzasadnieniu odmowy, jak podaje Wirtualna Polska, Szwajcarzy zaznaczyli, że czołgi formalnie jeszcze nie zostały wycofane ze służby. Formalności z tym związane potrwają jeszcze około roku i dopiero wtedy będzie można myśleć o sprzedaży leopardów. Czołgami Leopard 2 mogą z kolei swobodnie dysponować Niemcy – te czołgi zostały 12 lat temu odsprzedane koncernowi zbrojeniowemu Rheinmetall i nie ma już na nie zapotrzebowania. Zapewne trafią do Czech w zamian za uzbrojenie, które Czesi przekazali Ukrainie.

  Szwajcarzy nie zgadzają się także na przekazywanie Ukrainie materiałów wojennych wyprodukowanych w tym kraju, ponieważ, jak podkreśla Berno, Szwajcaria jest krajem neutralnym. Nie jest więc możliwa także sprzedaż szwajcarskiej amunicji do samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, które Niemcy chcieli przekazać Ukrainie, a także przekazanie Ukraińcom bojowych wozów piechoty Mowag Piranha III, co z kolei chciała zrobić Dania.

  Co ciekawe, Szwajcarzy nie widzą jednak przeszkód w dostarczaniu części lub pakietów montażowych europejskim przedsiębiorstwom obronnym, nawet jeśli dzięki tym częściom powstanie broń lub amunicja, która zostanie przekazana Ukrainie.

  WiadomościSzwajcaria odmówiła przekazanie Polsce swoich czołgów. Bo nie zostały wycofane ze służby