Szpital tymczasowy w Pyrzowicach już otwarty, ale nie przyjmie pacjentów

W poniedziałek otwarto tymczasowy, który powstał na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach. Dla chorych przygotowano 144 łóżka, w tym 10 z respiratorami. Szpital nie przyjmie jednak pacjentów, bo powstał jako placówka awaryjna i zostanie uruchomiony w momencie, kiedy inne nie będą mogły przyjąć więcej pacjentów.

W poniedziałek, 30 listopada uroczyście otwarto szpital tymczasowy, który powstał na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach w województwie śląskim. W jednym z hangarów dla chorych na koronawirusa przygotowano 144 łóżka, z czego 10 zostało wyposażonych w respiratory.

Zarządcą tymczasowej placówki medycznej jest Szpital Specjalistyczny w Chorzowie. W razie konieczności to właśnie dyrekcja z Chorzowa będzie odpowiedzialna za pacjentów. Wiadomo już, że w razie potrzeby część z personelu medycznego chorzowskiego szpitala zostanie oddelegowana do Pyrzowic. Pozostałą kadrę będzie trzeba zrekrutować.

– Tutaj warunki pracy są o lepsze, ponieważ mamy wszystko na jednym poziomie, system przywoływania oraz pełen pacjentów. To coś takiego, jakby rozwiązania z sali OIOM-owej rozciągnąć na cały szpital. To daje niezwykły komfort medykom – powiedział Tomasz Pawlak, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie.

Do końca 2020 roku do szpitala tymczasowego w Pyrzowicach nie zostanie przyjęty żaden pacjent. Placówka pełni rolę awaryjną i zostanie uruchomiona w chwili, kiedy pozostałe szpitale w województwie śląskim nie będą mogły przyjąć więcej chorych.

Jak zapowiadał kilka dni temu , na przełom lutego i marca spodziewana jest kolejna fala epidemii koronawirusa. Szpital, który powstał na terenie portu lotniczego ma stanowić zabezpieczenie na wzrostu liczby chorych wymagających hospitalizacji.

Może się też okazać, że otwarty 30 listopada szpital tymczasowy nigdy nie zostanie uruchomiony. Jak zapowiedział wiceminister Zbigniew Gryglas, sprzęt w postaci łóżek czy ów zostanie zmagazynowany na miejscu i będzie mógł być wykorzystany w przyszłości, jeśli zajdzie taka konieczność.

Dzień wcześniej, 29 listopada na terenie Centrum Kongresowego w Katowicach uruchomiono kolejny szpital tymczasowy, który od początku będzie wykorzystywany do hospitalizacji pacjentów zakażonych koronawirusem.

Źródło: dziennikzachodni.pl

#BejmyNEWSSzpital tymczasowy w Pyrzowicach już otwarty, ale nie przyjmie pacjentów