Szczepienia na koronawirusa już od stycznia

”To bardzo ważny moment, w którym przystępuje do kontrofensywy. Dzisiaj możemy powiedzieć, że dołączamy do grona państw w ramach całej Unii Europejskiej, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia” – powiedział Mateusz podczas konferencji prasowej.

We wtorek, 15 grudnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów a zarazem pełnomocnika rządu ds. programu szczepień Michała Dworczyka.

Premier podkreślał, że na obecną chwile jedynym ”remedium na to, by pozbyć się epidemii raz na zawsze” jest na koronawirusa. Mateusz Morawiecki podkreślał, że tydzień temu w Wielkiej Brytanii została zaszczepiona pierwsza osoba na świecie.  podąża za Europą i już w styczniu przystąpi do procesu szczepienia obywateli przeciw wirusowi SARS-CoV-2.

Jak zapewniał premier, szczepienia będą bezpłatne, dobrowolne i powszechne. Rząd nie będzie żałował pieniędzy na szczepienny i już teraz zagwarantował w przyszłorocznym budżecie trzy miliardy złotych. Dodatkowe fundusze będą rozdzielone na placówki medyczne, które przystąpią do Narodowego Programu Szczepień.

Zdaniem premiera ”moment, w którym pierwszy Polak, pierwsza Polka przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym”. Mateusz Morawiecki zapewnił, że dotrą nie tylko do osób odwiedzających przychodnie i inne punkty szczepienne, ale również do tych osób, które nie mogą samodzielnie wyjść z domu. Mobilne zespoły szczepienne będą odwiedzać przede wszystkim osoby niepełnosprawne i starsze.”Chcemy chronić najsłabsze osoby z naszego społeczeństwa w pierwszej kolejności” – zapewnił Prezes Rady Ministrów.

obejmuje nie tylko samo na koronawirusa, ale również program edukacyjny, który ma zachęcić jak największą liczbę Polaków do przyjęcia szczepionki. Premier zwrócił również uwagę na fakt, że duża część obywateli jest sceptycznie nastawiona do szczepionki i nie chce się szczepić.

– W zachodnich krajach, które przystępują wraz z nami do programu szczepień, jeszcze większy procent osób chce się zaszczepić – to jest lepsze dla nich, to jest dobra informacja dla nich. My też powinniśmy wejść mocno w ten program szczepień – przekonywał Mateusz Morawiecki.

Jak poinformował szef rządu, mimo iż szczepionki są już niemal dostępne na wyciągnięcie ręki, to sytuacja epidemiczna wciąż jest groźna. W oczekiwaniu na możliwość przyjęcia szczepionki należy sumiennie przestrzegać wprowadzanych obostrzeń i słuchać zaleceń służb sanitarnych.

Źródło: tvn24.pl

#BejmyNEWSSzczepienia na koronawirusa już od stycznia